САЙТ ПЕРЕБУВАЄ НА РЕКОНСТРУКЦІЇ

Наші видання














Наші проєкти




Посилання




Наші партнери










Archive for березня, 2022

Після підрахунку втрат треба братися за розроблення стратегічного плану реконструкції країни

На засіданні Президії НАН України 30 березня 2022 року з доповіддю про оцінку економічних втрат України внаслідок збройної агресії РФ виступив директор ДУ “Інститут економіки та прогнозування НАН України” академік НАН України Валерій Геєць.

Доповідач зазначив, що сценарний обрахунок можливих економічних втрат України, здійснений фахівцями Інституту економіки та прогнозування НАН України різними методами, попередньо визначає втрати України від 22 до 46% ВВП, а також втрати промислового виробництва – близько  50%, експортних надходжень – 48%, капітальних інвестицій – 45%. 

Значні втрати пов’язані із колосальною кількістю вимушених переселенців. Загрозливих ознак набувають втрати екологічного характеру. Станом на 21.03.2022 в Україні необхідно реанімувати орієнтовно 85,5 тис. квадратних кілометрів небезпечних районів, що вже забруднені вибухонебезпечними предметами. За попередніми даними професійних аналітичних агенцій, за перші три тижні повномасштабного вторгнення РФ зупинили роботу  від 60 до 80% підприємств України. Пошкоджена велика кількість об’єктів інфраструктури.

Також війна в Україні спричинить шок для глобального постачання продовольства. Низка експертних оцінок засвідчує, що від поставок українського зерна залежать понад 400 мільйонів людей у світі. З початку активної фази збройної агресії РФ світові ціни на продукти харчування підвищилися в середньому на 6%, а ціни на пшеницю виросли на 90%, кукурудзу – на 40%.

Війна гостро виявила важливість мінімізації залежності від Росії щодо імпорту ключових енергоносіїв для багатьох країн світу. Посилення енергобезпеки знову стає базовим імперативом енергетичної політики у світі.

Втім, кількісні оцінки втрат економіки України внаслідок воєнних дій з боку РФ є попередніми через тривалість гострої фази війни, щоденне зростання втрат виробничого та інфраструктурного потенціалу України й відсутність серйозних ознак не лише завершення, а й навіть призупинення воєнної інтервенції РФ.

Водночас, на думку науковців, важливою складовою економічної політики воєнного часу є розроблення стратегічного плану заходів із реконструкції галузевої інфраструктури та відновлення нормального функціонування енергетики в умовах післявоєнного соціоекономічного розвитку, до роботи над яким обов`язково має долучитися Національна академія наук України.

Джерело: сайт НАН України

Continue Reading

Для перемоги потрібні масштабніші санкції проти РФ і повне відшкодування збитків

За найбільш стриманими підрахункамизбитки, завдані Україні вторгненням окупантів з РФ, уже становили приблизно 300–600 млрд дол. США. З урахуванням втрат, понесених нами за 2014–2022 роки, РФ повинна відшкодувати Україні щонайменше 900–1200 млрд дол. Українські дипломатично-політичні інституції мають орієнтуватися не тільки на повернення територіальної цілісності, але й урахувати ці кошти як орієнтир для компенсації за завдані збитки.

Швидше за все, добровільного відшкодування коштів Росією не буде, тож санкції мають і надалі посилюватися нашими євроатлантичними партнерами, з одного боку, а з іншого — активи РФ повинні надходити до держбюджету України як репарації за завдані збитки. Крім того, в подальшому для повної компенсації необхідно разом з євроатлантичними партнерами впровадити простий і ефективний механізм – доходи від усього, що РФ продає на зовнішніх ринках (нафти, газу, золота, металів тощо), мають надходити на спецрахунок, з якого 50% перераховується Україні, а 50% – на закупівлю товарів для РФ невійськового і неподвійного призначення (обмін ресурсів на продовольство і ліки).

Читайте більше у статті старшого наукового співробітника відділу міжнародних фінансових досліджень ДУ “Інститут економіки та прогнозування НАН України”, к.е.н. Євгена Редзюка “Для перемоги потрібні масштабніші санкції проти РФ і повне відшкодування збитків”, опублікованій на ресурсі Zn,ua 24 березня 2022 р.

Continue Reading

Глобальна спільнота людей, місія якої – зробити світ кращим, засуджує війну в Україні

16 березня 2022 р. спільнота United People Global організувала захід  #UnitedForUkraine, що мав на меті інформування міжнародної спільноти про війну в Україні та можливі шляхи допомоги українському народові. До нього доєдналися близько 80 учасників з різних куточків світу, зокрема, Іспанії, Пакистану, Грузії, Індії, деяких африканських країн. United People Global – міжнародна спільнота, метою якої є заохочення та залучення людей до того, щоб зробити світ кращим. Це досягається різними способами, але насамперед сприяючи досягненню цілей сталого розвитку (ЦСР).

“UKRAINE NOW: the war, that's changing the world” – так називалася презентація членкинь спільноти з України – Богдани Капіци, Наталії Ушкевич, а також наукової співробітниці відділу економічної історії ДУ “Інститут економіки та прогнозування НАН України” к.е.н. Олександри Курбет.

Олександра Курбет розповіла про початок повномасштабного воєнного нападу росії на Україну, зауваживши про безглуздість причин нападу, наголосивши на терористичних методах ведення війни російською армією, загибелі цивільного населення, дітей та вагітних жінок, катастрофічних руйнуваннях цивільної інфраструктури, переслідуваннях та вбивстві журналістів та активістів. Доповідачка зазначила, що війна триває вже вісім років і Україна та кожен українець сьогодні виступають щитом для усього демократичного світу, захищаючи мир та демократію від російського тероризму.

Наталія Ушкевич наголосила на ядерній загрозі через захоплення російськими військами двох атомних електростанцій, персонал яких утримується в заручниках, працює без змін і не має змоги повноцінно обслуговувати АЕС. Це становить колосальну небезпеку для всього світу, в тому числі й для росії. Розповіла про міста та села, які найбільше потерпають від звірств окупантів, – Маріуполь, Ірпінь, Бучу, Ворзель Харків.

Богдана Капіца зазначила про те, що допомогти Україні може кожен: морально, матеріально, своєю солідарною позицією та психологічною підтримкою, активністю та обізнаністю, та поділилася корисною інформацією про надійні медіаресурси, які об’єктивно висвітлюють події в Україні, а також ознайомила міжнародну спільноту з невеличким словником правильного вживання ключових назв, у якому зокрема війну названо війною, а не кризою, конфліктом абощо.

Під час обговорення піднімалося питання міжнародної підтримки, деякі присутні ділилися своїм гірким досвідом пережитих воєн. Потужна підтримка України пролунала від членкині UPG з Грузії, промова якої була пронизана глибоким співчуттям і розумінням подій, які сьогодні переживають українці. Викладені нею факти відобразили потворне обличчя держави-терориста. Присутні були вражені звірствами, які чинить держава-агресор проти мирного українського населення. І знову і знову запитували: чим можна вам допомогти?

Президент UPG Yemi Babington-Ashaye (Женева, Швейцарія) закликав усю спільноту бути активними, перестати просто говорити українцям, які вони мужні, і нарешті почати діяти. Пан Yemi порівняв Україну з родиною, на яку напав хуліган. Хіба ми можемо просто стояти і дивитись, хіба ми можемо просто спостерігати і казати “тримайтесь”? – запитав він. У зв’язку з цим Yemi Babington-Ashaye висловив негативне ставлення до відсутності рішучих дій у питанні закриття неба над Україною з боку лідерів, які виправдовують свої вагання побоюваннями щодо початку третьої світової війни. Третя світова вже почалась, зазначив він, і відбувається вона на території України. Позиція президента спільноти чітка і конкретна – потрібно вимагати закриття неба для забезпечення #noflyzone.

Важко пояснити людям, не знайомим з історією України та імперськими забаганками держави-агресора,  чому почалася війна? Втім, це була лише перша зустріч. І українки – членкині спільноти спробують відповісти на нього наступної середи. Подію заплановано на 23 березня о 17:00 (за київським часом). Приєднатися можуть усі бажаючі. Для цього потрібно перейти за посиланням https://upglive.org/unitedforukraine, натиснути на віконце RSVP та зареєструватися. 

Відкриття події та її закриття супроводжувалося виконанням національного гімну України.

Разом переможемо!

Continue Reading

Колективна заява до Президії Російської академії наук від членів НАН України – іноземних членів РАН

В президиум Российской академии наук

иностранного члена РАН В.М. Гейца

иностранного члена РАН А.Г. Загороднего

иностранного члена РАН М.З. Згуровского

иностранного члена РАН В.Д. Походенко

иностранного члена РАН И.В. Сергиенко

иностранного члена РАН П.П. Толочко

иностранного члена РАН Ю.С. Шемшученко

ЗАЯВЛЕНИЕ

24 февраля 2022 года без объявления войны вооруженные силы Российской Федерации осуществили акт военной агрессии против Украины. Тринадцатый день идет кровопролитная война. Разрушаются жилые дома, школы, больницы, детские дома, научные учреждения, гражданская инфраструктура. Гибнут мирные люди, в том числе дети.

Президиум РАН по существу не отреагировал на открытое письмо Президиума НАН Украины с призывом проявить присущее научному сообществу гражданское мужество, совесть, человеческое достоинство и сделать все зависящее от РАН для того, чтобы остановить агрессию Российской Федерации против Украины, принявшую форму братоубийственной войны и безумного варварства.

В этих условиях мы не считаем более возможным поддерживать отношения с РАН и настоящим заявлением объявляем о нашем выходе из состава иностранных членов РАН.

08.03.22

Академик НАН Украины В.М. Геец

Академик НАН Украины А.Г. Загородний

Академик НАН Украины М.З. Згуровский

Академик НАН Украины В.Д. Походенко

Академик НАН Украины И.В. Сергиенко

Академик НАН Украины П.П. Толочко

Академик НАН Украины Ю.С. Шемшученко

Джерело: сайт НАН України

Continue Reading

Лист-підтримка від European Society for the History of Economic Thought

Dear colleagues, 

On behalf of the Department of Economic History, Institute for Economics and Forecasting NASU,

I would like to express gratitude for the support and solidarity that ESHET demonstrated. We expect that scholars all over the world would stand up against the Russian invasion in Ukraine.

We just wish to live in peace, to ensure that Ukraine’s sovereignty is untouchable and that freedom and lives of Ukrainian citizens are not under threat.Army and volunteers, citizens of cities and villages, men and women, all have united their forces to withstand the Russian attack and protect the future of their country, their kinds and families.
Ukrainian academics are currently not able to conduct their research as we are under attacks of Russian missiles. The vast majority had to leave their houses for shelter. In addition, many scientists have joined the territorial defence forces to protect their towns.

We believe in our victory and will continue our scientific research that will foster economic development, peace and citizens` prosperity. 

Hope to have productive cooperation in the near future.

Best regards,
Victoria Nebrat
Head of the Economic History Department
Institute for Economics and Forecasting
National Academy of Sciences of Ukraine

Continue Reading

ЗУПИНИТИ ВІЙНУ!

Звернення ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України»

В Україні війна. Її розв’язала Росія. «Русский мир» приніс нашому народові горе, смерть та розруху. Він намагається стерти з землі переважно російськомовні Харків, Суми і Маріуполь. Залишає на своєму шляху знищені села Слобожанщини, Чернігівщини та Київщини. Руки загарбників у крові невинних дітей. Цьому немає і ніколи не буде жодного виправдання. Окупантів словами не зупинити, але мовчати не можна. Ми звертаємся зі словами вдячності до наших захисників-військових, добровольців тероборони, добробатівців, волонтерів, мільйонів наших співвітчизників, які щодня роблять все, щоб забезпечити нас світлом, теплом та їжею. Ми дякуємо всьому світові, який встав на захист наших прав та свобод. Ми ніколи не забудемо іноземних добровольців, які ризикують життям, захищаючи наші родини. Ми цінуємо підтримку міжнародної наукової спільноти. Ми чуємо при цьому і голоси російських громадян, але нас продовжують вбивати. Щодня. Щоночі. Жінок, дітей, старих та немічних людей. Нас вбивають за те, що ми не хочемо «русского мира». За те, що ми захищаємо свою землю. За наш європейський вибір. За наше майбутнє. Гармати змінюють та надають страшного сенсу взаємовідносинам історичних сусідів. Їх жнива – десятки тисяч вбитих та скалічених, мільйони біженців, знищені міста та села, зруйновані мости, спотворені долі. Це – не наш вибір. Це – вибір країни-агресора. Але ми вистоїмо. Ми повернемося до нормального життя, до звичайних людських відносин. Ми змусимо нас поважати. І це відбудеться тим скоріше, чим міцнішими будуть всі ті, для кого життя кожної людини є дивом, а не «тріскою при рубанні дров». Державне благословення вбивства – важкий морок середньовіччя. Весь світ бачить, як він опускається на Росію. Це – безвихідь. Щоб остаточно не потрапити до неї, треба зупинитися. Це перше, що треба зробити, щоб не перетворитися на вічного ізгоя, який всім заздрить, всім погрожує і всіх жахається. Безумовна зупинка вогню та перемовини – перший крок від цієї прірви. Його треба робити негайно. Заради тих, чиї життя ще можна зберегти. Заради припинення цієї божевільної війни. Заради всіх тих, хто ще може після неї народитися.

Continue Reading

Відкритий лист російських вчених-економістів

Текст і повний список підписантів (постійно оновлюється)

Continue Reading
-->