Чи стануть держоблігації привабливими? Експерти вважають, що для підтримки стабільності фінсистеми потрібно значно зменшити частку цих цінних паперів в Нацбанку. Зокрема, коментар щодо цього д-ра екон. наук Шелудько Н.М. у газеті "Урядовий кур'єр" за 27.03.2015 читайте тут
ЗУПИНИТИ ВІЙНУ!
Звернення ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України»
В Україні війна. Її розв’язала Росія. «Русский мир» приніс нашому народові горе, смерть та розруху. Він намагається стерти з землі переважно російськомовні Харків, Суми і Маріуполь. Залишає на своєму шляху знищені села Слобожанщини, Чернігівщини та Київщини. Руки загарбників у крові невинних дітей. Цьому немає і ніколи не буде жодного виправдання. Окупантів словами не зупинити, але мовчати не можна. Ми звертаємся зі словами вдячності до наших захисників-військових, добровольців тероборони, добробатівців, волонтерів, мільйонів наших співвітчизників, які щодня роблять все, щоб забезпечити нас світлом, теплом та їжею. Ми дякуємо всьому світові, який встав на захист наших прав та свобод. Ми ніколи не забудемо іноземних добровольців, які ризикують життям, захищаючи наші родини. Ми цінуємо підтримку міжнародної наукової спільноти. Ми чуємо при цьому і голоси російських громадян, але нас продовжують вбивати. Щодня. Щоночі. Жінок, дітей, старих та немічних людей. Нас вбивають за те, що ми не хочемо «русского мира». За те, що ми захищаємо свою землю. За наш європейський вибір. За наше майбутнє. Гармати змінюють та надають страшного сенсу взаємовідносинам історичних сусідів. Їх жнива – десятки тисяч вбитих та скалічених, мільйони біженців, знищені міста та села, зруйновані мости, спотворені долі. Це – не наш вибір. Це – вибір країни-агресора. Але ми вистоїмо. Ми повернемося до нормального життя, до звичайних людських відносин. Ми змусимо нас поважати. І це відбудеться тим скоріше, чим міцнішими будуть всі ті, для кого життя кожної людини є дивом, а не «тріскою при рубанні дров». Державне благословення вбивства – важкий морок середньовіччя. Весь світ бачить, як він опускається на Росію. Це – безвихідь. Щоб остаточно не потрапити до неї, треба зупинитися. Це перше, що треба зробити, щоб не перетворитися на вічного ізгоя, який всім заздрить, всім погрожує і всіх жахається. Безумовна зупинка вогню та перемовини – перший крок від цієї прірви. Його треба робити негайно. Заради тих, чиї життя ще можна зберегти. Заради припинення цієї божевільної війни. Заради всіх тих, хто ще може після неї народитися.
Archive for березня, 2015
23 березня 2015 р. портал «Источник» (http://www.istochnik.info) у рубриці «Транспорт» опублікував коментарі завідувача відділу розвитку виробничої інфраструктури к.е.н. О.І.Никифорук та провідного наукового співробітника цього ж відділу к.е.н. О.Ф. Ляшенко щодо можливостей державно-приватного партнерства в портовому господарстві України («Концесія портів може бути прикриттям роздачі держвласності – вчені»). Докладніше див. тут
Провідного вченого нашого Інституту обрано членом-кореспондентом НАН України
Щиро вітаємо доктора економічних наук, професора, головного наукового співробітника з покладенням обов’язків завідувача відділу моделювання та прогнозування економічного розвитку, Заслуженого економіста України Марію Іллівну Скрипниченко із обранням членом-кореспондентом Національної академії наук України по Відділенню економіки за спеціальністю «Економетрика»!
Бажаємо подальшого творчого неспокою та невтомності у здоланні нових наукових вершин!
Життя і служіння агроекономічній науці на зламі суспільно-політичних епох
10 березня ц.р. в Інституті відбулося засідання круглого столу «Життя і служіння агроекономічній науці на зламі суспільно-політичних епох», присвячене 90-річчю від дня народження Володимира Васильовича Юрчишина – видатного вітчизняного вченого економіста-аграрника, академіка Національної академії аграрних наук України. Вітали ювіляра представники всіх установ та організацій, де він працював упродовж життєвого шляху, – зокрема, Національної академії аграрних наук України, ННЦ «ІАЕ», НУБіП, а також його учні та послідовники, які представляють багато регіонів України. І сьогодні Володимир Васильович сповнений енергії продовжувати справу свого життя – захищати село та селянство, які опинилося перед загрозою багатьох викликів. Його надихає на наукові дослідження три вічні святині – родина, селянство й Україна. Вчений у черговий раз закликав наукову спільноту об’єднатися для вирішення тих проблем, які поставили українське село на межу виживання. Провідні вчені-аграрники відзначили не тільки беззаперечні заслуги вченого, а й підтримали окреслені ним орієнтири, які мають набути теоретичної завершеності, а головне – стати основою стратегії сільського розвитку України.
На круглому столі було презентовано випущену спеціально до ювілею книгу «Cелянський син: дух і справа академіка Володимира Юрчишина».
Cелянський син: дух і справа академіка Володимира Юрчишина/за ред. чл.-кор. НАН України О.М.Бородіної ; НАН України, ДУ «Ін-т екон. та прогнозув. НАН України». – К. , 2015. – 352 с. ; табл., іл.
ISBN 978-966-02-7507-2
У виданні висвітлено основні етапи життя, науково-дослідної та науково-педагогічної діяльності В.В.Юрчишина – видатного вченого економіста-аграрника, академіка Національної академії аграрних наук України.
Для науковців і всіх, хто цікавиться історією та станом аграрно-економічної науки.
Дослідження перспективних напрямів забезпечення сталого розвитку України з використанням економіко-математичних модельних засобів
Сектор прогнозування розвитку паливно-енергетичного комплексу відділу секторальних прогнозів та кон’юнктури ринків закінчив роботу над науковим проектом «Економіко-математичні модельні засоби підтримки прийняття рішень для забезпечення принципів сталого розвитку України»; ІІ (V) етап: «Дослідження перспективних напрямів забезпечення сталого розвитку України з використанням економіко-математичних модельних засобів» (науковий керівник теми – завідувач сектора, канд. екон. наук Подолець Р.З.).
Уперше в Україні авторський колектив провів факторний сценарний аналіз наслідків реалізації політики сталого розвитку енергетики країни в довгостроковій перспективі з використанням комплексу спеціалізованих модельних засобів, що дозволило визначити вклад (пріоритетність) окремих політик (заходів) для досягнення заданих критеріїв сталості розвитку енергетики, зокрема, відповідно до міжнародних зобов’язань України щодо розвитку відновлювальних джерел енергії, підвищення енергоефективності, скорочення викидів парникових газів тощо, а також кількісно оцінити інвестиційні потреби, можливі економічні втрати за категоріями споживачів енергетичних ресурсів на окремих етапах економічного розвитку та шляхи попередження або компенсації таких втрат.
Удосконалено комплексний модельний інструментарій, що складається з лінійної оптимізаційної моделі енергетичної системи (TIMES-Україна) та обчислювальної моделі загальної рівноваги з розширеним енергетичним блоком (ОМЗР+Е) у частині структурної інтеграції модельних засобів, сезонних характеристик та горизонту прогнозування, умов і обмежень розвитку енергетичного сектора України до 2050 р., розширенні множини параметрів, що використовуються в ітераційному процесі обміну даними між моделями. Удосконалення модельного інструментарію забезпечує можливість його використання як системи підтримки прийняття рішень для урахування критеріїв сталого розвитку в процесі державного управління та стратегічного планування розвитку енергетики України (при розробленні (актуалізації) галузевих програмних документів), що за рівнем науково-технічної розробки не має аналогів в Україні.
Отримали подальший розвиток методичні підходи до комплексного використання економіко-математичних моделей різних класів для прогнозування та оцінки наслідків впровадження політики сталого енергетичного розвитку шляхом реалізації підходу "слабкої інтеграції" моделей (softlinking) через проведення процедури ітераційних розрахунків. Запропонований алгоритм передбачає додаткову процедуру верифікації та калібрування даних, отриманих після кожної ітерації модельних розрахунків, що проводиться до досягнення визначеного рівня відхилення між уніфікованими результуючими змінними моделей.
Міжнародна науково-практична конференція «Внутрішньо переміщені особи в Україні: реалії та можливості», 27 лютого 2015 р.
27 лютого 2015 р. в Інституті економіки та прогнозування відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Внутрішньо переміщені особи в Україні: реалії та можливості», присвячена пошуку шляхів допомоги вимушеним переселенцям і виробленню загальної стратегії такої допомоги.
Усі виступи та презентації під час конференції було згруповано у чотири сесії, кожну з яких було присвячено окремому тематичному напряму.
- Сесія 1. Проблемні питання та позитивний потенціал вимушеної внутрішньої міграції населення в контексті модернізації країни.
- Сесія 2. Потреби внутрішньо переміщених жінок та осіб похилого віку в Україні.
- Сесія 3. Формування правових механізмів вирішення проблем внутрішньо переміщених осіб.
- Сесія 4. Фінансові механізми залучення міжнародної донорської допомоги та організаційне забезпечення розв’язання проблем внутрішньо переміщених осіб в Україні.
Співробітники Інституту економіки та прогнозування НАН України, а також Інституту демографії і соціальних досліджень імені М. В. Птухи НАН України взяли найактивнішу участь в роботі заходу.
Презентації
- Лібанова Е. М. Вимушене переселення з Донбасу: масштаби та виклики для України
- Бородіна О. М. Потенціал сільської місцевості для розв’язання проблем внутрішньо переміщених осіб
- Балакірєва О.М. Трудовий потенціал та рівень державної підтримки внутрішньо переміщених осіб
- Бондар Т.В. Доступ до медичних послуг та психологічний стан внутрішньо переміщених осіб
- Локтєва І. Можливості фінансового самозабезпечення жінок та людей похилого віку серед ВПО
- Василенко О. Інформаційні та комунікаційні потреби внутрішньо переміщених осіб
- Харашвілі Ю. Опыт работы с вынужденно перемещенными лицами в Грузии
- Каріна Н. Г. Червоний Хрест України – організація та надання гуманітарної допомоги внутрішнім переселенцям
- Корнєв Ю. Г. Інформаційно-аналітичне та PR-забезпечення діяльності малого та середнього бізнесу в Україні як основи зайнятості переміщених осіб. Деякі наслідки інформаційної війни
- Доронюк Т. Інституційна (не)спроможність вироблення політики щодо внутрішньо переміщених осіб в Україні
- Осінкіна О. С. Перспективи застосування державно-приватного партнерства для вирішення соціальних проблем ВПО
- Садова У. Я., Андрусишин Н. І., Бачинська М. В. Новітні трансформації людського розвитку та потенціал внутрішньо переміщених осіб: регіональний аспект
Конференцію організовано Інститутом економіки та прогнозування НАН України спільно з Інститутом демографії і соціальних досліджень НАН України, Фондом народонаселення ООН та ГО «Конгрес Сходу України».