13 червня 2017 року в Інституті економіки та прогнозування НАН України відбулися громадські слухання «Розвиток деревообробної галузі в інтересах зростання національної промисловості та активізації експорту», присвячений обґрунтуванню інструментів підтримки та створенню ефективних умов і переваг для розвитку в Україні виробництва нових енергозберігаючих конструкційних матеріалів з деревини.
Організатори громадських слухань – ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України», Торгово-промислова палата України та компанія «Edelizon GmbH» за активної підтримки відділу промислової політики інституту.
Мета заходу – обговорення перспектив співпраці науки, бізнесу та держави в сфері розвитку деревообробної промисловості та розширення її експортного потенціалу на основі використання інноваційних технологій, які системно впливають на розвиток національної економіки, формуючи значні економічні, екологічні та соціальні ефекти: залучення інвестицій; збільшення експорту продукції галузі з високим рівнем обробки; включення в міжнародні (в тому числі європейські) ланцюги доданої вартості; розвиток виробництва енергоефективних матеріалів; зменшення енергозалежності вітчизняної промисловості; розвиток будівництва енергоефективних будинків; створення нових робочих місць тощо.
У громадських слуханнях взяли участь представники органів державної влади (Мінрегіону України, Мінагрополітики, Державного агентства лісових ресурсів України, Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України), міжнародних організацій в Україні, фінансово-кредитних установ: Укрексімбанку, Укргазбанку, ПриватБанку, Ощадбанку; підприємств, зацікавлених у впровадженні енергоефективних технологій; наукових кіл; міжнародних та українських експертів, а також іноземні представники з Китаю, Нідерландів та Словенії.
Засідання відкрив директор Інституту економіки та прогнозування НАН України В.М. Геєць, учасників привітали перший віце-президент ТПП України М.І.Непран, інвестор, директор представництва «Edelizon GmbH» В.С. Мітрохін, радник прем'єр-міністра В.Т. Пятницький, радник з торгово-економічних питань Лю Цзюнь, які зазначили важливість подібних заходів.
Напочатку провідний науковий співробітник відділу комплексної оцінки та управління природними ресурсами, д.е.н., проф. ДУ «Інститут економіки природокористування та сталого розвитку НАН України» І.М. Лицур зробив огляд лісоресурсного потенціалу України та розкрив можливості українського лісопромислового комплексу для розвитку інноваційних виробництв енергозберігаючих конструкційних матеріалів з деревини. Старший науковий співробітник відділу промислової політики, к.е.н., доцент О.М.Кушніренко окреслила основні тренди внутрішнього ринку продукції деревообробної промисловості та зазначила перспективні напрями і умови реалізації потенціалу галузі у сфері імпортозаміщення і просування продукції на зовнішні ринки. В.С. Мітрохін, директор представництва «Edelizon GmbH» звернув увагу на практичні аспекти впровадження в Україні інноваційних будівельних технологій з глибокою (безвідходною) переробкою лісоматеріалів. Виступ генерального директора «Eltomation B.V» Берта Ван Елтена з Нідерландів був присвячений технології виробництва фібролітових виробів. А особливості виробництва стенових панелей за інноваційними технологіями CLT для енергоефективного будівництва детально розкрив у своїй доповіді Франц Валдхубер, керівник проекту «Ledinek».
hВиступ технічного керівника проекту В.І. Рубінштейна був присвячений енергоефективному будівництву з інноваційних будівельних стенових матеріалів, у т.ч. стенових панелей та утеплювачів у житловому будівництві та об’єктах соціально-культурного призначення. Продовжили виступи презентації вчених. Провідний науковий співробітник відділу секторальних прогнозів та кон’юнктури ринків Інституту економіки та прогнозування НАН України, к.е.н. В.Е. Лір презентував у своїй доповіді результати дослідження ІЕП щодо концептуальних засад розвитку ринку нових конструкційних матеріалів в Україні. Особливості функціонування індустріальних парків у деревообробній промисловості детально висвітлила провідний науковий співробітник відділу інноваційної політики, економіки та організації високих технологій, к.е.н., О.М. Бойко. А головний науковий співробітник цього відділу д.е.н., І.В. Одотюк розповів про вихідні умови та найближчі перспективи розробки та використання інноваційних надбань забезпечення глибокої переробки деревини в Україні шляхом співпраці науки і бізнесу.
Тематика громадських слухань викликала значний інтерес, що підтвердилося не лише кількістю учасників, а й досить активною дискусією, в ході якої учасники відзначили необхідність подальшого проведення заходів щодо ефективної комунікації між владою, наукою та бізнесом, створення сприятливого адміністративного середовища в деревообробній промисловості та обміну досвідом в цих питаннях. У дискусії взяли участь начальник відділу енергозабезпечення Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Р.М. Радченко, начальник відділу супроводу Національного плану дій з відновлюваної енергетики Державного агенства з енергоефективності та енергозбереження О.О. Лєнська, провідний науковий співробітник відділу промислової політики, к.е.н. І.А. Шовкун, керівник відділу Приватбанку О.О. Болтенко, начальник відділу використання лісових ресурсів Державного агентства лісових ресурсів України Р.П. Крикун.
Обговоривши основні проблеми, виклики та можливості, які постали перед деревообробною промисловістю, а також принципи державної політики в галузі законодавчого і технічного стимулювання виробництва і обороту продукції з деревини з високою частиною доданої вартості, учасники громадських слухань прийняли резолюцію, де узагальнили основні пропозиції щодо можливих напрямів стимулювання запропонованих ініціатив.
[download id="7027"]