САЙТ ПЕРЕБУВАЄ НА РЕКОНСТРУКЦІЇ

Наші видання














Наші проєкти




Посилання




Наші партнери










------------------------------------------------------------------

Сторінка відділу секторальних прогнозів та кон’юнктури ринків на реконструкції!

This post is also available in: English


Осташко Тамара Олексіївна
керівник відділу секторальних прогнозів та кон’юнктури ринків
доктор економічних наук,
член-кореспондент Національної академії аграрних наук України
ORCID ІD
Google Scholar  
 

Сторінка “Т.В.Осташко” на реконструкції відповідно до Закону України “Про захист персональних даних”!

Про відділ

Відділ секторальних прогнозів та кон’юнктури ринків було створено у 1997 р. під керівництвом д.е.н., професора, Заслуженого економіста України Віктора Олександровича Точиліна (1943–2013 рр.).

Випускник Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка за спеціальністю економічна кібернетика, він присвятив своє життя економіко-математичному моделюванню, ставши одним із засновників наукових досліджень з таких напрямів економіки, як моделювання організаційних структур та оптимізація господарських зв’язків у аграрному секторі економіки, концепція, механізми та регулятори розвитку національного ринку України, структурно-інституціональний аналіз ринків реального сектора економіки України, пріоритети розвитку внутрішнього ринку України. Під керівництвом В.О. Точиліна було успішно захищено 15 кандидатських та 3 докторські дисертації, він активно залучав до роботи у відділі молодих вчених, створював для них можливості наукового зростання, всіляко підтримував їх ініціативи. У результаті було сформовано творчий колектив, який нині продовжує дослідження як започатковані своїм першим керівником, так і нові, що відповідають на виклики сьогодення.

З 2013 р. відділ секторальних прогнозів та кон’юнктури ринків очолює д.е.н., член-кореспондент НААН України Т.О. Осташко. Під її керівництвом активізувалися дослідження, пов’язані із інтеграцією ринків реального сектора економіки України у світову економіку.

Основні напрями наукової діяльності відділу секторальних прогнозів та кон’юнктури ринків – інституційне забезпечення та структурна організація ринків; державне регулювання ринків; торговельна політика. За цими напрямами у відділі проводяться  дослідження ринків реального сектора економіки: сільськогосподарської сировини; продовольчих товарів; енергетичних ресурсів; металопродукції.

Було запропоновано досліджувати ринкові структури в економіці України у період їх формування з використанням методів структурно-інституціонального аналізу ринків, що передбачали використання теорії галузевих ринкових структур із одночасним дослідженням відповідних ринкових інститутів. Під час досліджень ринкових трансформацій аграрного сектора проводився аналіз взаємодії  формальних і неформальних  інститутів перехідного періоду, що дозволило виявити інституційні чинники формування агрохолдингів, причини формування періодичних продовольчих криз на ринках соціально важливих товарів, перспективи ринку земель сільськогосподарського призначення, у тому числі з точки зору сформованих неформальних інститутів у сільській місцевості, оцінити рівень розвитку соціального капіталу у сільській місцевості, оцінити інституційне середовище для розвитку особистих селянських господарств. У цей же період уперше комплексно досліджено проблему формування, моделювання, прогнозування та оптимізації зведеного енергетичного балансу України, визначені цінові та структурні диспропорції на ринках енергоресурсів, запропоновано економічні механізми реалізації політики енергоефективності в країні. Згодом ці дослідження були виділені у науковий напрям сектора прогнозування розвитку паливно-енергетичного комплексу під керівництвом к.е.н., с.н.с. Р.З. Подольця. Також уперше для умов України було оцінено перспективи запровадження ринку „екологічних квот” на викиди парникових газів як складової економічного механізму енергозбереження. Ці дослідження продовжуються зараз у секторі прогнозування розвитку паливно-енергетичного комплексу.

У 2011 р. у складі відділу було сформовано два сектори – сектор галузевих ринків та сектор прогнозування розвитку паливно-енергетичного комплексу.

За період 1997–2010 рр. у відділі було підготовлено 12 монографій, 4 наукові доповіді, 3 наукові посібники та 298 наукових публікацій. Підготовлено та подано до органів державного управління 302 наукові записки. Захищено 2 докторські та 4 кандидатські дисертації.

Основні напрями наукової діяльності

Сектор галузевих ринків

(науковий керівник сектора – д-р екон. наук Осташко Т.О.)

На початку 2000-х років у відділі розпочалися фундаментальні дослідження, спрямовані на вивчення закономірностей внутрішнього ринку України, виявлення макроекономічних диспропорцій його розвитку, що можуть спричиняти кризові явища в економіці, та оцінку ефективності економічної політики на ньому. Було запропоновано систему макропоказників, які характеризують стан внутрішнього ринку і ступінь відкритості національної економіки. також було вдосконалено та реалізовано методичний підхід щодо кількісної оцінки обсягу внутрішнього ринку та його впливу на економічне зростання, особливістю якого, на відміну від існуючих підходів, є дослідження циклічності коливань обсягу сукупного попиту на вітчизняну продукцію на внутрішньому ринку. Зокрема, досліджувались результати впливу на сукупний попит низки нецінових чинників, серед яких: грошові кошти, що використовуються населенням як засіб накопичення поза банками; незадекларований оборот товарів і послуг у сфері товарного обігу та збільшення попиту домогосподарств на імпортні споживчі та інвестиційні товари; обмінний курс національної валюти. Для усунення макроекономічних диспропорцій зростання внутрішнього ринку в Україні у відділі був підготовлений проект Державної цільової економічної програми розвитку внутрішнього ринку на період до 2012 року, що була затверджена Постановою Кабінету Міністрів України від 5 серпня 2009 р. № 828.

У 2016 році розширено дослідження щодо нерівномірного зростання економіки України, її внутрішнього та зовнішнього ринків. Актуальність цієї проблематики аргументовано чисельними емпіричними фактами, які свідчили, що 14 із останніх 30 років економіка перебувала в кризовому стані, 16 – у стані зростання. Без наукового пояснення цього феномена практично неможливо розробити стратегію майбутнього економічного розвитку країни, адже для її створення важливо знати: зміна криз та етапів піднесення стала ознакою впливу випадкових подій чи циклічних коливань виробництва, які піддаються державному регулюванню? Пошук відповідей на ці запитання привів до обґрунтування економічної гіпотези про інституційну обумовленість циклічного розвитку економік. Спираючись на неї, зібрано факти, що під дією інституційних змін, які прискорилися з 2014 року, українська економіка може ввійти в новий цикл економічного зростання. Для його ідентифікації проаналізовано та узагальнено основні напрями сучасних інституційних перетворень в Україні, виявлено їхню недостатність щодо спонукання та заохочення бізнесу започатковувати види економічної діяльності з випуску нової конкурентоспроможнішої продукції з інноваційними та якіснішими властивостями. Розроблено методику, що забезпечила підвищення рівня точності оцінювання конкурентоспроможності продукції на внутрішньому та зовнішньому ринках. Вона дала змогу виявити наявність в експортерів не лише абсолютних і порівняльних, а й конкурентних переваг, пов’язаних із ціновою та неціновою конкурентоспроможністю їхнього товарного експорту. Зазначені удосконалені інструменти економічного аналізу використано для обґрунтування доцільності зміни, уточнення та доповнення окремих пріоритетних напрямів державної політики, які спроможні створити більш сприятливі умови для початку циклічного прискореного економічного зростання України, збільшення рівня її стійкості до негативних економічних шоків.

У секторі ведуться дослідження з проблем формування ефективної моделі національного ринку металопродукції. Ця модель орієнтована на створення потужних конкурентоспроможних вертикально інтегрованих структур та переорієнтації вітчизняних виробників металу із зовнішнього на внутрішній ринок. Дослідження довели, що результатом модернізації металургійних підприємств у процесі імплементації положень Угоди про асоціацію між Україною та ЄС стане так званий «подвійний ефект» через скорочення споживання паливно-енергетичних ресурсів на 17%, природного газу – майже на дві третини. Загальні витрати енергоносіїв на виробництво чавуну, який є найбільш енергомістким напівфабрикатом у металургії, та прокату, кінцевого продукту, скоротяться більше ніж на 25%. Скорочення споживання паливно-енергетичних ресурсів обумовить зниження обсягів викидів парникових газів (в основному СО2) у понад 15,9 млн т щорічно.

Серед основних напрямів та результатів досліджень проблем формування ефективної моделі національного ринку металопродукції протягом 2016–2021 р. – формування політики конкурентного розвитку на національному ринку металопродукції в контексті структурних змін у світовій торгівлі. До основних результатів необхідно віднести: аналіз динаміки структурних змін у світовій торгівлі металопродукцією та оцінка їх впливу на розвиток металургійної галузі України; аналіз сучасного стану та узагальнення основних проблем розвитку внутрішнього ринку металопродукції; розробку пропозицій щодо пріоритетних напрямів підвищення конкурентоспроможності вітчизняних металургійних підприємств у середньостроковій перспективі; розробку пропозицій щодо розширення внутрішнього ринку металопродукції на основі реалізації політики конкурентного розвитку, що сприятиме зниженню рівня залежності вітчизняних виробників від структурних змін у світовій торгівлі.

У 2013–2015 рр. співробітники сектора обґрунтували сценарії розвитку торговельних відносин України з країнами МС ЄврАзЕС у рамках ЗВТ СНД та провели оцінки втрат у торговельному балансі країни за цими сценаріями.

Співробітники сектора брали участь у засіданнях робочої групи «Технічне регулювання, санітарні та фітосанітарні заходи, географічні зазначення, безпека продукції», створеної у рамках Платформи громадянського суспільства відповідно до ст. 469–470 Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, а також є постійними учасниками  засідань Науково-технічної ради у сфері технічного регулювання при Міністерстві економічного розвитку і торгівлі України. Результатом такої діяльності стали розроблені рекомендації щодо імплементації європейського законодавства відповідно до Угоди про асоціацію та стратегії розвитку вітчизняної системи технічного регулювання.

Важливим тематичним напрямом досліджень сектору є проблеми вдосконалення політики і механізмів держзакупівель. Дослідження проблем розвитку відносин у сфері держзакупівель в умовах глобалізації дозволили формувати пропозиції щодо вдосконалення вітчизняного законодавства з урахуванням норм директив ЄС, що сприятимуть ефективному використанню державних коштів для розвитку внутрішнього ринку і підтримці конкурентоспроможності вітчизняних виробників товарів і послуг.    

Започатковані протягом 2003–2015 рр. дослідження, пов’язані з інтеграцією товарних ринків України у світові та європейські ринки, є основним науковим напрямом сектора галузевих ринків відділу секторальних прогнозів та кон’юнктури ринків у середньостроковій перспективі.

Протягом 2016–2021рр. у секторі галузевих ринків досліджувалися проблеми лібералізму і протекціонізму у зовнішній торгівлі, економічної інтеграції в контексті глобалізації, оцінки ефективності торговельної політики,  регулювання ринків споживчих товарів.

Основні наукові результати за цими напрямами досліджень у 2016–2021 рр.:

– розроблення методології оцінки рівня імпортозалежності споживчого ринку;

– розроблення стратегії імплементації директив ЄС стосовно оподаткування алкогольних напоїв і тютюнових виробів;

– оцінка рівня імпортозалежності вітчизняних товарних ринків від китайської продукції;

– оцінка переваг і ризиків можливого створення зони вільної торгівлі між Україною і КНР;

– узагальнення досвіду країн Азії, Європи, Латинської Америки  щодо ефективності функціонування зони вільної  торгівлі з КНР;

– розроблення методики кількісної оцінки пріоритетів торговельної лібералізації;

– оцінка позитивних ефектів і негативних наслідків від лібералізації торговельних відносин для підвищення конкурентоспроможності і зменшення імпортозалежності вітчизняної економіки;

– визначення позитивних  ефектів і негативних наслідків від формування поглибленої і всеохоплюючої зони вільної торгівлі  між Україною та ЄС.

За час існування сектора (2011–2021 рр.) підготовлено 9 монографій, 6 наукових доповідей, 1 науковий посібник та 254 наукових публікацій. Підготовлено та подано до органів державного управління 214 наукових записок.  

Співробітники

На цей час у секторі працюють:

Осташко Т.О. – д.е.н., чл.-кор. НААН України, гол.н.с.  з покладанням обов’язків зав. відділу; Венгер В.В. – д.е.н., пров.н.с.; Пустовойт О.В. – д.е.н., пров.н.с.; Олефір В.К. – к.е.н., пров.н.с.; Гуменюк В.В. – к.е.н., ст.н.с.; Биконя О.С. – к.е.н., ст.н.с.; Білик Л.І. – гол. екон.; Ханіньова Т.І. – гол. екон.

Монографії

  1.  Пустовойт О.В. Інституційна природа економічних циклів. Досвід України: монографія / НАН України, ДУ «Інт екон. та прогнозув. НАН України». Київ, 2016. 388 с.
  2.  Лір В. Імперативи та детермінанти енергетичної політики сталого розвитку: монографія / НАН України, ДУ „Інт екон. та прогнозув. НАН України”. Київ, 2018. 495 с.
  3.  Осташко Т.О., Венгер В.В., Лір В.Е., Пустовойт О.В., Гуменюк В.В., Олефір В.К., Биконя О.С., Лєнівова Г.В. Структурні зміни у світовій торгівлі як чинник розвитку внутрішнього ринку України: колективна монографія / за ред. д-ра екон. наук, чл.-кор. НААН України Т.О.Осташко; НАН України, ДУ «Інт екон. та прогнозув. НАН України». Київ, 2019. 350 с. URL: http://ief.org.ua/docs/mg/310.pdf
  4.  Осташко Т.О., Венгер В.В., Олефір В.К., Бойко О.М. Модернізація економічної політики розвитку сфер діяльності та ринків: у 4-х частинах / НАН України, ДУ« Ін-т екон. та прогнозув. НАН України». К, 2020. Частина 2 : Торговельна політика: перспективи участі України в ініціативі «Один пояс, один шлях» / за ред. д-ра екон. наук, чл.-кор. НААН України Т.О. Осташко; НАН України; ДУ« Інт екон. та прогнозув. НАН України». Київ, 2020. 334 с. URL: http://ief.org.ua/docs/mg/326.pdf
  5.  Осташко Т.О., Венгер В.В., Лір В.Е., Пустовойт О.В., Гуменюк В.В., Олефір В.К., Биконя О.С. Розвиток національної торговельної політики для під вищення конкурентоспроможності економіки України: колективна монографія / за ред. д-ра екон. наук, чл.-кор. НААН України Т.О. Осташко; НАН України, ДУ «Ін-т екон. та прогнозув. НАН України». Київ, 2021. 313 с. URL: http://ief.org.ua/docs/mg/353.pdf

Наукові доповіді

  1. Осташко Т.О., Венгер В.В., Лір В.Е., Пустовойт О.В., Олефір В.К., Биконя О.С. та ін. Імплементація Угоди про асоціацію між Україною та ЄС: економічні виклики та нові можливості: наукова доповідь / за ред. акад. НАН України В.М.Гейця та чл.- кор. НААН України Т.О.Осташко; НАН України, ДУ “Інт екон. та прогнозув. НАН України”. Київ, 2016. 184 с.

Статті

2016 р.

  1. Осташко Т.О. Експорт агропродовольчих товарів в ЄС: перспективи і завдання. Економіка і прогнозування. 2016. № 1. С. 83–94. https://doi.org/10.15407/eip2016.01.083
  2. Лір В.Е. Закономірності формування кон’юнктури та маніпуляції “невидимої руки” нафтового ринку. Економіка і прогнозування. 2016. № 1. С. 95–116. https://doi.org/10.15407/eip2016.01.095
  3. Лір В.Е. Енергонезалежність України: досягнення та перспективи. Економіка і прогнозування. 2016. № 2. С. 110–131. https://doi.org/10.15407/eip2016.02.107
  4. Пустовойт О.В. Українська економіка: хаотичні та циклічні коливання навколо довгострокового тренду зростання. Економіка і прогнозування. 2016. № 2. С. 86–109. https://doi.org/10.15407/eip2016.02.083
  5. Венгер В.В., Осипов В.М. Структурні зміни у світовій торгівлі металопродукцією та їх вплив на розвиток металургійної галузі України. Економіка і прогнозування. 2016. №3. С. 77–93. https://doi.org/10.15407/eip2016.03.077
  6. Лір В.Е. Інформаційно-організаційні аспекти формування та моніторингу енергетичного балансу України. Економіка промисловості. 2016. № 4 (76). С. 5–21.
  7. Венгер В.В. Вплив інституційних факторів на економічне зростання. Східна Європа: економіка, бізнес та управління. 2016. № 4. URL: http://www.easterneuro pe-bm.in.ua/archives
  8. Осташко Т.О. Пріоритети і механізми забезпечення конкурентоспроможності аграрного сектору України на ринку ЄС. Національна безпека і оборона. 2016. № 1–2. С. 60–68.
  9. Осташко Т.О. Можливості та обмеження експорту сільськогосподарських товарів у зоні тарифних квот ЄС. Стратегічні пріоритети (Серія «Економіка»).  2016. № 1. С. 99–105.
  10. Олефір В.К. Результати і перспективи підвищення ставок акцизного податку на алкогольні напої і тютюнові вироби. Економіст. 2016. № 7. С. 8–11.

2017 р.

1.Пустовойт О.В. Ринок: еволюція розуміння та пошуку предмета дослідження. Економічна теорія. 2017. № 1. С. 25–45.
https://doi.org/10.15407/etet2017.01.025

2.Осташко Т.О. Протекціонізм у торговельній політиці США: висновки для України. Економіка України. 2017. № 5–6. С. 136–150. URL: http://www.economukraine.com.ua/index.php?id=13748&show=news& &newsid=110243

3.Осташко Т.О., Лір В.Е., Венгер В.В., Олефір В.К., Биконя О.С. Зміна традиційних позицій українського експорту. Економіка і прогнозування. 2017. № 2. С. 57–74.
https://doi.org/10.15407/eip2017.02.057

4. Венгер В.В., Осипов В.М. Внутрішній ринок як фактор розвитку металургійної галузі України. Економіка і прогнозування. 2017. №3. С. 69–84. https://doi.org/10.15407/eip2017.03.069

5. Лір В.Е., Письменна У.Є. Формування ринку енергоефективних технологій та послуг як економічного механізму реалізації політики сталого розвитку. Формування ринкових відносин в Україні. 2017. № 7–8. С. 9–17. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/frvu_2017_7-8_4

6. Лір В.Е., Биконя О.С. Інституційне забезпечення євроінтерграції України у сфері енергетики та енергоефективності. Економіка та право. 2017. № 1(46). С. 92–104. URL: http://economiclaw.kiev.ua/index.php/economiclaw/article/view/38

7. Лір В.Е., Биконя О.С. Економічний потенціал деревообробної промисловості у контексті сталого розвитку України. Економіка промисловості. 2017. № 3 (79). С. 18–38. Режим доступу: http://dspace.nbuv.gov.ua/handle/123456789/125 836

8. Лір В.Е. Інституційні та фінансові механізми розвитку ядерної енергетики України. Український журнал прикладної економіки. 2017. Т. 2. Вип. 2. С. 46–55. URL: http://ujae.tneu.edu.ua/index.php/ujae/article/view/138

9. Лір В.Е. Трансформація суспільної думки як чинник розвитку ядерної енергетики. Економіка та суспільство. 2017. Вип. 12. С. 117–123. URL: https://economyandsociety.in.ua/journals/12_ukr/18.pdf

10. Пустовойт О. Економічне зростання України: проблеми та можливості прискорення. Економіка та прогнозування. 2017. № 4. С. 71–92.
https://doi.org/10.15407/eip2017.04.071

11. О. Diachuk, М. Chepeliev, R. Podolets, G. Trypolska, V. Venger and oth. Transition of Ukraine to the Renewable Energy by 2050. 2017. P 36–37.
12. Гуменюк В.В. Потенціал закупівель за державні кошти у сфері індустрії туризму в Україні. Перспективи, проблеми і завдання розвитку сфери туризму і рекреації в Україні. 2017. С. 104–116. URL: http://seu.org.ua/wpcontent/uploads/2018/02/turizm.pdf

2018 р.

1. Письменна У.Є., Биконя О.С. Перспективи розвитку технологій електроакумулювання для забезпечення сталих енергетичних трансформацій в умовах нового ринку електроенергії. Економіка та суспільство. 2018. №17. С. 148–152. URL: https://economyandsociety.in.ua/journals/17_ukr/21.pdf

2. Осташко Т.О., Балакірєва О.М., Кобута І.В. Перспективні напрями державної підтримки малих і середніх сільськогосподарських підприємств (на основі соціологічного дослідження). Український соціум. 2018. № 3(66). С. 94–113. https://doi.org/10.15407/socium2018.03.094

3. Буркинський Б.В., Венгер В.В., Осипов В.М. Національний ринок металопродукції: напрями формування політики конкурентного розвитку. Економічні інновації. 2018. № 2 (67). С.8–21. URL: http://eijournal.com/index.php/journal/article/view/313.

4.Олефір В.К. Вплив Угоди про асоціацію між Україною та ЄС на ринок споживчих товарів. Економіка і прогнозування. 2018. № 3. С. 118–137.
https://doi.org/10.15407/eip2018.03.118

5.Лір В.Е. Національна енергетична безпека у контексті цілей сталого розвитку. Східна Європа: економіка, бізнес та управління. 2018. № 1 (12). С. 77–83. URL: http://www.eastereuropeebm.in.ua/12-2018-ukr

6.Лір В.Е. Формування енергетичної політики України відповідно до глобальної парадигми сталого розвитку. Глобальні та національні проблеми економіки. 2018. № 21. С. 172–178. URL: http://globalnational.in.ua/issue-21-2018

7.Письменна У.Є., Биконя О.С. Розвиток енергомашинобудування у напрямі реалізації потенціалу відновлюваної енергетики та сталого розвитку. Економіка і прогнозування. 2018. № 4. С. 116–128. https://doi.org/10.15407/eip2018.04.116

8. Венгер В.В. Перспективи українськокитайського співробітництва у промисловій сфері: інтереси Китаю та можливості України. European scientific journal of Economic and Financial innovation. 2018. № 1. С. 6–16. URL: https://journal.eae.com.ua/index.php/journal/article/view/24/15

9. Осташко Т.О. Особливості торговельної політики Китаю і перспективи експорту України до КНР. European scientific journal of Economic and Financial innovation. 2018. № 1. С. 33–48. URL: https://journal.eae.com.ua/index.php/journal/issue/view/1 

2019 р.

1. Осташко Т.О., Олефір В.К. Перспективи вільної торгівлі з Китаєм: розвиток вітчизняного експорту і ризики імпортозалежності. Економіка і прогнозування. 2019. № 1. С. 128–155.
https://doi.org/10.15407/eip2019.01.128

2. Венгер В.В., Хаустов В.К. Сучасний стан та перспективи розвитку металургійної галузі України: напрями технологічної модернізації. Економіка України. 2019. № 9-10 (694–695). С. 24–43. URL: http://www.economukraine.com.ua/index.php?id=13748&show=news& &newsid=110268

3. Пустовойт О.В. Нематеріальні ресурси економічного зростання. Економіка України. 2019. № 9–10 (694–695). С. 44–67. URL: http://www.economukraine.com.ua/index.php?id=13748&show=news& &newsid=110268

4. Тімченко О.М., Небрат В.В., Лір В.Е., Биконя О.С., Дубас Ю.В. Організаційно-економічні детермінанти розвитку цифрової енергетики в Україні. Економіка і прогнозування. 2019. № 3. С. 78–100. https://doi.org/10.15407/eip2019.03.078

5. Олефір В.К. Досвід формування зон вільної торгівлі з Китаєм. Економіка і прогнозування. 2019.  № 4. С. 131–151.  
https://doi.org/10.15407/eip2019.04.131

6. Венгер В.В. Особливості формування та розвитку транснаціональних корпорацій в умовах глобалізації. Європейський науковий журнал eкономічних та фінансових інновацій. 2019. Т. 2. № 4. С. 30–44. URL: https://journal.eae.com.ua/index.php/journal/article/view/76/70

7. Lir V. Cybersecurityas a challenge of energy digitalization. East European Science Journal. 2019. № 11(51). Р. 39–43. URL: https://eesajournal.com/2020/01/11/kiberbezpeka-yakviklikcifrovizaci%d1%97-energetiki-39-43/

2020 р.

1.Венгер В. В. Роль держави у розвитку металургійної галузі: світовий та вітчизняний досвід. Інфраструктура ринку. 2020. № 40. URL: http://www.marketinfr.od.ua/uk/40-2020

2.Венгер В. В. Світовий досвід реалізації моделей промислової політики. Ефективна економіка. 2020. № 2. URL: http://www.economy.nayka.com.ua/?op=1&z=7662

3.Пустовойт О.В. Еволюція наукових підходів до пояснення циклічності економічного зростання. Історія народного господарства та економічної думки України. 2020. №53. С. 52-82.  https://doi.org/10.15407/ingedu2020.53.052

4. Осташко Т.О., Кобута І.В. Зміни у світовій торгівлі і торговельній політиці в умовах пандемії COVID-19: виклики і можливості для України. Економіка та прогнозування. 2020. № 3. С. 7–24.
https://doi.org/10.15407/eip2020.03.007

5. Венгер В.В. Перспективи розвитку співробітництва України з Республікою Корея у пріоритетних видах економічної діяльності. Європейський науковий журнал економічних та фінансових інновацій. 2020. Т. 1. № 5. URL: https://journal.eae.com.ua/index.php/journal/article/view/79/72

6. Лір В.Е. Логіко-історичний аналіз наукових поглядів на роль держави та ринку в алокації ресурсів. East European Science Journal. 2020. № 2 (54). P. 21–27.

2021 р.

1. Венгер В.В., Шумська С.С. Металургійна галузь України: динаміка розвитку та вплив зовнішніх факторів. Економіка і прогнозування. 2021. № 1. https://doi.org/10.15407/eip2021.01.007

1. Венгер В.В., Шумська С.С. Металургійна галузь України: динаміка розвитку та вплив зовнішніх факторів. Економіка і прогнозування. 2021. № 1. https://doi.org/10.15407/eip2021.01.007

2. Венгер В.В., Романовська Н.І. Науково-методичні підходи до моделювання економічного зростання металургійної галузі України. Ефективна економіка. 2021. № 2. https://doi.org/10.32702/2307-2105-2021.2.5

3. Венгер В.В., Рамський А.Ю, Романовська Н.І. Концептуальні підходи до побудови моделі економічного зростання металургійної галузі України: вибір та обґрунтування екзогенних чинників впливу. Наукові перспективи. 2021. № 4. С. 247–259. https://doi.org/10.52058/2708-7530-2021-4(10)-247-259

4. Ostashko, T., Olefir, V., Venger, V., Boiko, O. A Comparative Analysis of the Trade and Industrial Policies of Ukraine and China in the Context of the Obor Initiative. Comparative Economic Research. Central and Eastern Europe. 2021. № 24(2). Р. 119–136. URL: https://czasopisma.uni.lodz.pl/CER/article/view/10002 (SCOPUS)

5. Пустовойт О.В. Цінова та ціннісна конкурентоспроможність товарного експорту України. Економіка і прогнозування. 2021. № 2. С. 7–31. https://doi.org/10.15407/eip2021.02.007

6. Осташко Т.О. Багатополярність світової торгівлі: виклики і «коридор» можливостей для України. Економіка і прогнозування. 2021. № 4. С. 29–52. https://doi.org/10.15407/eip2021.04.029

7. Ostashko Tamara. Ukraine’s Agricultural Trade During the Covid-19 Pandemic. FAO. 2021. Trade Policy Review in Europe and Central Asia. Quarterly Bulletin No.5. URL: http://www.fao.org/3/cb4311en/cb4311en.pdf

8. Гуменюк В.В., Оскольський В.В. Управління інституційними ризиками у сфері публічних закупівель в Україні. Сучасна соціальноекономічна динаміка: реалії та перспективи для України  / за заг. ред. проф. В.В. Оскольського. Київ, 2021. С. 230–247.

9. Pustovoit Oleh. Assessing export competitiveness in the context of developing economies growth. The example of Ukraine. Economics and Education. 2021. Vol. 6. No.3. Р. 23–29. 

10. Pustovoit Oleh. Institutional changes and dynamics of product competitiveness in Ukraine. Three Seas Economic Journal. 2021. Vol. 2. No.4.

Публікації у ЗМІ

Осташко Т.О. Продуктовое эмбарго: кто потеряет, кто найдет. Фінансовий директор компанії. Cічень 2016. №1 (12). С. 22–33.

Геєць В.М., Бородіна О.М., Молдован Л.В. Осташко Т.О. та ін. Кому вигідне «удосконалення орендних відносин» на основі емфітевзису. Дзеркало тижня. Україна. 8 жовтня 2016 р. URL: http://gazeta.dt.ua/macrolevel/komu-vigidneudoskonalennyaorendnih-vidnosin-naosnovi-emfitevzisu-.html

Лір В.Е. Експортна стратегія України: “Біла книга” чи розбілена “Зелена”? Європейська правда. 19 травня 2016. URL: http://www.eurointegration.com.ua/experts/2016/05/19/7049142/

Лір В.Е. Безграничность тарифов в круговороте субсидий. Дзеркало тижня. Україна. 17 листопада 2018. Вип. №44. URL: https://zn.ua/energy_market/bezgranichnosttarifov-v-krugovorotesubsidiy-300444_.html

Лір В.Е. Економіко-правові ризики та можливості збереження українського транзиту природного газу». Дзеркало тижня. Україна. 21 липня 2018. Вип. №28 (374). URL: https://zn.ua/energy_market/holodnyy-dush-dlya-severnogo-potoka-2-289630_.html

Лір В.Е. Європейська енергетична політика сталого розвитку на тлі зростаючої глобальної конкуренції у світовій торгівлі. Дзеркало тижня. Україна. 8 грудня 2018. Вип. №47. URL: https://dt.ua/energy_market/yevropeyskiy-svitlofor-energetichnogo-perehodu-do-stalogo-rozvitku-rezhim-migotlivogo-zhovtogo-296424_.html

Венгер В.В., Хаустов В.К. (у співавторстві з відділом інноваційної політики, економіки та організації високих технологій) Металургія України: з чого починалося і що маємо? Дзеркало тижня. Україна. 23 березня 2019. Вип. №11 (407). URL: https://zn.ua/promyshliennost/metallurgiyaukrainy-312548_.html

Венгер В.В., Хаустов В.К. Металургія. Майбутнє галузі – ківш проблем? Голос України. 29 березня 2019. № 61 (7067). С. 8–9. URL: http://www.golos.com.ua/article/315388.

Венгер В.В., Хаустов В.К. Металургія України: куди йдемо? Дзеркало тижня. Україна. 30 березня 2019. Вип. №12 (408). С. 7. URL: https://zn.ua/promyshliennost/metallurgiyaukrainy-312548_.html

Лір В.Е. Ресурсне прокляття. Дзеркало тижня. Україна. 6 квітня 2019. Вип. №13 (408). URL: https://dt.ua/energy_market/resursneproklyattya307757_.html

Лір В.Е. Енергетичний аудит країни. Дзеркало тижня. Україна.  22 червня 2019. Вип. № 24. URL: https://zn.ua/energy_market/energeticheskiyaudit-strany321525_.html

Осташко Т.О., Геєць В.М., Бородіна О.М. та ін. Суспільне значення землі для сучасності та майбутнього України. Дзеркало тижня. Україна. 9 листопада 2019. Вип. № 42.  URL: https://dt.ua/macrolevel/suspilne-znachennyazemli-dlya-suchasnostita-maybutnogoukrayini-329016_.htm

Венгер В.В. Знайти баланс: як різні країни оподатковують новітні тютюновмісні вироби та електронні сигарети. Економічна правда. 3 березня 2021. URL: https://www.epravda.com.ua/projects/alternatyvna-ekonomika/2021/03/3/671535/

Контактна інформація

Тел.: (044)2808465

e-mail: tostashko@ukr.net

-->