САЙТ ПЕРЕБУВАЄ НА РЕКОНСТРУКЦІЇ

Наші видання














Наші проєкти




Посилання




Наші партнери










------------------------------------------------------------------

Сторінка відділу фінансів реального сектора на реконструкції!

This post is also available in: English


Зимовець Владислав Вікторович
завідувач відділу фінансів реального сектора
доктор економічних наук,
ORCID iD 
Google Scholar   

Сторінка “В.В.Зимовець” на реконструкції відповідно до Закону України “Про захист персональних даних”!

Відділ фінансів реального сектора створено у 2010 р. шляхом реорганізації відділу фінансово-монетарного регулювання та виокремлення досліджень щодо розвитку фінансів корпоративного сектора в окремий напрям. Основною метою створення відділу було усунення прогалин в економічній науці, які склалися внаслідок переважання досліджень у сфері монетарного та фіскального регулювання на макрорівні, які не охоплювали питання  фінансів підприємств реального сектора економіки. Концептуальною основною досліджень обрано підхід щодо впливу макрофінансових диспропорцій («ефект витіснення») та структури капіталу підприємств реального сектора на фінансову систему, кредитні та інвестиційні ризики, пов’язані із залученням підприємствами фінансових ресурсів.

Основні напрями наукової діяльності:

  • фінанси підприємств корпоративного сектора економіки України: вплив макроекономічних та інституційних чинників;
  • адаптація сучасних підходів теорії корпоративних фінансів до особливостей фінансування бізнесу в Україні;
  • фінансові ризики ведення бізнесу в Україні;
  • структурні диспропорції у фінансах підприємств корпоративного сектора економіки України;
  • фінансові відносини підприємств з державою, банками та небанківськими фінансовими установами;
  • інвестиційна активність і нагромадження продуктивного капіталу у секторі нефінансових корпорацій;
  • роль держави у фінансовому забезпеченні потенційних точок економічного зростання: фінансові інструменти та інститути розвитку.

Першою роботою, що започаткувала реалізацію дослідницької програми і новий напрям наукових пошуків, було вивчення проблем державної політики забезпечення фінансової стабільності промислових підприємств. У результаті дослідження було встановлено, що в сучасних умовах загострюються протиріччя між економічними інтересами держави і підприємств реального сектора, проявом чого є пріоритет фіскальних інтересів щодо формування доходної частини бюджету за одночасного послаблення фінансів підприємств, що прямо впливає на потенціал економічного розвитку. Показано, що фінансово-економічна криза 2008–2009 рр. суттєво поглибила існуючі деформації – як у частині платоспроможного попиту підприємств на банківські кредити, так і в частині пропозиції кредитних ресурсів для підприємств. Для подолання існуючих проблем було обґрунтовано концептуальні засади формування ефективної державної політики у сфері фінансів реального сектора. На їх розвиток у ході подальших досліджень була обґрунтована необхідність консолідації публічних фінансів за рахунок скорочення непродуктивних державних витрат та переходу від секторальної фінансової підтримки державою підприємств традиційних видів економічної діяльності до «точкової» фінансової підтримки пріоритетних модернізаційних проєктів через податковий та бюджетний канали, що дозволить послабити негативний вплив «ефекту витіснення» на функціонування фінансових ринків та нагромадження продуктивного капіталу в реальному секторі економіки. Реалізація цих завдань потребувала переходу від галузевого управління економікою до управління на основі законодавчо визначених національних пріоритетів, що і було обґрунтовано в ході дослідження. Крім того, була обґрунтована необхідність створення спеціалізованого державного Банку розвитку, основною функцією якого має стати фінансування  затверджених урядом інноваційно-інвестиційних проєктів. Колективом відділу напрацьовано весь комплекс заходів, необхідних для розгортання діяльності Банку розвитку.

Серед основних проблем у сфері у фінансів реального сектора економіки України виділено суттєве зростання боргової залежності підприємств унаслідок домінування фіскальних інтересів держави над її стимулюючою функцією розвитку економіки. Саме тому відділ зосередився на моніторингу тенденцій динаміки боргової залежності підприємств реального сектора та достатності стійких джерел фінансування оборотних активів з урахуванням етапів економічного циклу. Встановлено, що в Україні спроможність підприємств реального сектора економіки протистояти кризовим явищам є значно нижчою, ніж у зарубіжних країнах – унаслідок існування деформованої фінансової моделі ведення бізнесу і, відповідно, слабкості платоспроможного попиту підприємств на фінансові ресурси. Така деформована модель стала наслідком надмірного рівня боргової залежності підприємств реального сектора економіки України, проявом «квазіринковості» фінансової системи та її неспроможності до швидкого самозбалансування, а високі фінансові ризики у реальному секторі стали основним бар’єром для розвитку фінансових відносин підприємств з банківськими та небанківськими фінансовими інститутами щодо залучення фінансових ресурсів. У цих умовах виникла необхідність розвивати підходи до оцінки фінансових ризиків підприємств в Україні з урахуванням недосконалості фінансового ринку, високого ступеня боргової залежності та макрофінансових диспропорцій із застосуванням гібридної моделі визначення плати за капітал.

Оскільки насправді проблема домінуючої ролі фіскальних інтересів держави залишилася нерозв’язаною, необхідно було, поряд із зазначеними, зосередитися на проблемах управління фінансами державних підприємств та приватизації державного майна. Приватизація розглядалась, з одного боку, як додаткове джерело надходжень до бюджету, а з іншого – як спроба держави позбутися проблем у фінансах підприємств державного сектора економіки, передавши їх приватному сектору. Дослідження дозволило виявити суттєве погіршення фінансового стану підприємств у постприватизаційний період. Це означає, що приватизація в Україні так і не змогла вирішити поставлені перед нею завдання – формування ефективних власників та підвищення ефективності виробництва. З тим, щоб не допустити погіршення стану підприємств після приватизації у майбутньому, було обґрунтовано заходи підвищення ефективності приватизації, що включають: 1) розроблення планів реструктуризації державних підприємств; 2) запровадження механізму відбору покупців не лише за результатами грошового конкурсу, але й конкурсу інвестиційних проєктів щодо розвитку підприємства; 3) недопущення приватизації об’єктів заздалегідь визначеними покупцями); 4) урахування фактора соціальної значущості підприємства. Для тієї ж частини підприємств державного сектора, що не підлягала приватизації, була обґрунтована необхідність передачі функцій з оперативного управління ними спеціальним органам з управління корпоративними правами.

Останні дослідження відділу були зосереджені на проблемі зростання фінансових ризиків ведення бізнесу в корпоративному секторі України. В рамках дослідження було доведено, що внаслідок значної дії факторів систематичного ризику (невизначеність щодо макрофінансових індикаторів, загрози втрати капіталу внаслідок недосконалості правової системи, поширення рейдерства тощо) поширилась викривлена фінансова модель ведення бізнесу, проявами якої стали надмірний рівень боргової залежності, систематичне уникнення оподаткування, виведення прибутків та «офшоризація» фінансів підприємств. Наслідком поширення зазначеної практики фінансування стало зростання фінансових ризиків на мікрорівні, що у результаті послабило ринкові механізми міжгалузевого перерозподілу капіталу через банківську систему та фондовий ринок.

Результати роботи науковців відділу широко представлені на науково-практичних конференціях, круглих столах та у друкованих виданнях. Відділ бере участь у формуванні державної політики розвитку фінансів реального сектора, спрямовуючи до профільних державних структур актуальні науково-аналітичні матеріали та пропозиції щодо удосконалення вітчизняного законодавства. Співробітники відділу активно долучаються до роботи міжвідомчих комісій та робочих груп з удосконалення законодавства та вирішення нагальних економічних проблем.

Сьогодні у відділі працюють:

зав. відділу, д.е.н., ст.н.с. Зимовець В.В. – наукові інтереси: корпоративні фінанси, вплив державної фінансової політики на фінанси підприємств сектора нефінансових корпорацій, форми і методи фінансового оздоровлення підприємств, фінансове забезпечення структурної модернізації економіки України, фінансові ризики ведення бізнесу. e-mail: zymovets_vlad@ukr.net

чл.-кор. НАНУ Даниленко А.І. – наукові інтереси: корпоративні фінанси, вплив макроекономічних чинників на розвиток корпоративного сектора економіки України; фінансові ризики корпоративного сектора та їх вплив на економічних розвиток країни. e-mail: finotdel2004@ukr.net

д.е.н., проф. Терещенко О.О. – наукові інтереси: корпоративні фінанси, фінансовий контролінг у бізнесі, фінансова санація підприємств; оцінка кредитних ризиків та фінансова діагностика підприємств.

к.е.н., ст.н.с. Кошик О.М. – наукові інтереси: приватизація та вади приватизаційного процесу; особливості завершального етапу приватизації; соціальна відповідальність бізнесу; промислова політика; проблеми створення вільних економічних зон, наукових та технологічних, індустріальних парків; рейдерство, чорне та сіре рейдерство та заходи по їх подоланню. e-mail: finotdel2004@ukr.net

к.е.н. Єршова Г.В. – наукові інтереси: інвестиційна діяльність підприємств; формування структури капіталу корпоративного сектора та її вплив на взаємодію з зовнішніми стейкхолдерами; внутрішні фінансові ризики та їх вплив на діяльність підприємств, формування економічної моделі розвитку. e-mail: galina_yershova@ukr.net

к.е.н., доцент Корнилюк А.В. – наукові інтереси: боргове навантаження корпоративного сектора економіки, фінансування малого та середнього бізнесу, управління кредитним ризиком, суверенний борг. e-mail: anna.kornelli@gmail.com

к.е.н. Керімов П.О. – наукові інтереси: оцінювання плати за капітал підприємств та їх вартості; державна допомога і політика стимулювання розвитку підприємств корпоративного сектора. e-mail: p89shark@yahoo.ca

н.с. Гаркавенко В.І. – наукові інтереси: політика; банківський сектор; банківське кредитування; валовий зовнішній борг; державний борг; валютне регулювання. e-mail: gvi1953@ukr.net

гол. економ. Пахомова Н.Ф. та інжен. 1 кат. Михайленко О.В

Перспективні напрями наукової діяльності відділу:

  •  узагальнення теоретико-методологічних підходів щодо впливу нестабільності трансформації у фінансуванні корпоративного бізнесу та ціну пропозиції капіталу у періоди нестабільності;
  • формування стратегій фінансування корпоративного бізнесу в умовах нестабільності;
  • вразливість фінансів корпоративного бізнесу на емерджентних ринках до циклічної нестабільності;
  • вплив інституційних чинників на фінансування корпоративного бізнесу та зворотній вплив трансформацій у фінансуванні корпоративного бізнесу на фінансову систему країни.
  • вплив структурно-функціональних деформацій банківського сектора, інституційних та фіскальних чинників на фінансові відносини підприємств корпоративного сектора з державою, банками та фондовим ринком;
  • трансформації у фінансуванні великого, середнього та малого  корпоративного бізнесу в Україні у періоди нестабільності.

Відділ зацікавлений та завжди відкритий для співпраці з органами виконавчої та законодавчої влади, науковими установами та представниками бізнесу. Ми переконані, що синергія зусиль науки та практики у розвитку вітчизняного корпоративного сектора є запорукою процвітаючої економіки України.

Основні напрями співпраці:

  • виконання науково-дослідних робіт у напрямі формування державної політики у сфері податкового регулювання та банківського кредитування, спрямованої на підвищення капіталізації та ліквідності підприємств корпоративного сектора;
  • здійснення аналітичних оглядів тенденцій у сфері фінансів підприємств корпоративного сектора;
  • аналіз макрофінансових показників та визначення їх впливу на фінанси корпоративного сектора;
  • комплексний аналіз фінансів підприємств та управління ризиками;
  • експертна оцінка справедливої вартості акцій за методом DCF;
  • експертна оцінка ризиків банкрутства за моделлю Альтмана;
  • оцінка кредитоспроможності підприємств;
  • розробка інвестиційних стратегій.

Контактна інформація:

Тел.: Зимовець Владислав (050-353-10-45); Єршова Галина (050-158-30-80).

 e-mail: finotdel2004@ukr.net; zymovets_vlad@ukr.net

-->