САЙТ ПЕРЕБУВАЄ НА РЕКОНСТРУКЦІЇ

Наші видання














Наші проєкти




Посилання




Наші партнери










------------------------------------------------------------------

Про відділ економічної історії

This post is also available in: English

Сторінка “Про відділ економічної історії” на реконструкції!

Створення відділу економічної історії в структурі Інституту економіки та прогнозування (2005 р.) слугувало продовженням української наукової традиції історико-економічних досліджень та, разом з тим, підпорядковувалося вирішенню нових завдань, обумовлених формуванням національної економіки та ринковими перетвореннями господарської системи після здобуття Україною державної незалежності. Тривалий час історія народного господарства як науковий напрям була підпорядкована ідеологічним впливам та розвивалася у відриві, з одного боку, від світової науки, а з іншого, – від власних національних інтелектуальних та ментально-господарських традицій. Тому завдання, що постали перед відділом економічної історії у період розбудови національного господарства та ринкової трансформації економічної системи, обумовили необхідність перегляду як теоретико-методологічних підходів, так і проблематики досліджень.

Науковим колективом у 2005–2008 рр. під керівництвом завідувача відділу д.е.н. Л.П. Горкіної виконано комплексне історико-економічне дослідження «Формування ринкового середовища в Україні: сучасний дискурс», у ході якого систематизовано наукові напрями, погляди представників альтернативних економічних шкіл на механізм ринку та засоби його регулювання; досліджено ґенезу формування позаринкової концепції економічного розвитку; розкрито основні чинники формування та деформації ринкового середовища в Україні на різних історичних етапах; визначено вплив перетворень господарського середовища на економічні результати. Підсумком стала колективна монографія «Ретроспектива ринкових перетворень в Україні: сучасний дискурс» (2010), в якій висвітлена історія розвитку економічної теорії та економічної ідеології. Це видання стало першою спробою теоретичного осмислення та узагальнення історичного процесу ринкових та антиринкових перетворень вітчизняного господарства.

Упродовж 2005–2010 рр. в Інституті вийшла низка праць, що представляють результати досліджень з історії української економічної думки, виконаних на основі нових теоретико-методологічних підходів. Так у монографії Небрат В.В. «Українська фінансова думка другої половини ХIХ – початку ХХ століть» (2007) представлено внесок українських учених у розвиток теорії та історії фінансів, теоретичне розроблення грошово-кредитної та фінансової політики, обґрунтовано положення про формування наприкінці ХIХ – на початку ХХ ст. української наукової школи фінансів. Завданням популяризації та освоєння наукової спадщини української економічної думки підпорядковане видання вибраних праць видатних діячів українського кооперативного руху першої третини ХХ століття – М.Тугана-Бара­нов­сько­го, П.Пожарського, С.Бородаєвського, К.Мацієвича, В.Дома­ниць­кого, В.Коваля, І.Прокопіва, М.Литвицького та ін. (Сільськогосподарська кооперація: вибрані праці, 2010).

З січня 2009 р. відділ очолює В.В. Небрат. Ключовою новацією стала переорієнтація досліджень з описово-хронологічного характеру на проблемно-історичний з метою виявлення причин і механізмів гальмування економічного розвитку на основі вивчення так званої «попередньої траєкторії» розвитку господарства та соціально-економічних відносин. Довелося так би мовити «на марші», в ході виконання планових науково-дослідних робіт розробляти нову методологію історико-економічних досліджень. По-перше, історичний метод економічних досліджень прийнятий за основу логіко-теоретичних узагальнень; по-друге, на основі сучасних надбань світової економічної науки (теорія інституційних змін, кліометрія, нова економічна історія) обґрунтована визначальна роль та вдосконалено інструментарій інституційно-еволюційного аналізу; по-третє, здійснено важливі кроки для подолання монополії економічного детермінізму, синтезу каузального і телеологічного підходів до вивчення економічної історії. Це дозволило ідентифікувати національний історико-генетичний код економічного розвитку та визначити джерела, питомі риси та соціокультурні особливості трансформації інституційної структури економіки на різних етапах вітчизняної історії. Таким чином фундаментальність сучасних досліджень відділу економічної історії визначається формуванням нового напряму – інституційної історії, що спирається на розвиток еволюційно-генетичного підходу та інституційного інструментарію історико-економічних досліджень.

Вагомим здобутком діяльності відділу став двотомник «Еволюція ринкових інститутів в Україні» (2012), що представляє наукові результати дослідження змісту, основних закономірностей та історичних тенденцій процесу еволюції ринкових інститутів у вітчизняному господарському середовищі другої половини ХІХ – початку ХХІ ст. Монографія була відзначена дипломом переможця Міжнародного конкурсу робіт, присвячених інституційним проблемам економічного розвитку. Це піонерне дослідження дозволило на основі застосування інституційно-еволюційного підходу виявити залежність сучасних інституційних змін від траєкторії попереднього розвитку та визначити характерні риси формування сучасної інституційної структури економічної системи України.

Актуальна проблематика історико-економічних досліджень відділу спрямована на розкриття природи інституційних деформацій, пошук історичних джерел і механізмів розгортання сучасних проблем національного господарства; подолання стереотипів, що сформувалися в попередній період вітчизняної історії та, відповідно, розвитку історико-економічної науки, її деміфологізації; вивчення та популяризацію національної спадщини в царині економічних досліджень; розвиток та реалізацію прогностичного потенціалу історико-економічних досліджень, їхньої практичної функції. Саме цим розробки Інституту відрізняються від фрагментарних і розрізнених робіт з історико-економічної проблематики, які поодиноко з’являються в інших навчально-дослідницьких осередках, зокрема, на економічних кафедрах вищих навчальних закладів.

Завдання визначення закономірностей, особливостей і тенденцій еволюції господарського середовища ставить нові вимоги до рівня опрацювання історіографічної бази, її розширення за рахунок включення до наукового обігу нових, зокрема архівних, джерел. Фактологічне забезпечення академічних історико-економічних досліджень та обґрунтованість наукових результатів спираються на використання власних архівно-бібліотечних фондів, до яких входять зібрання, надані свого часу в розпорядження Інституту економіки видатними вченими-економістами П. Лященком, П. Першиним та ін. Сучасні методи компаративного аналізу та історіографічного синтезу, герменевтики, історико-економічної евристики дозволяють успішно реалізовувати науково-пізнавальну, практичну та прогностичну функцію історико-економічних досліджень. Так, проблеми структурно-технологічної та соціально-інституційної модернізації національної економіки, підвищення ефективності державної регуляторної політики реактуалізують дослідження українських вчених періоду ХІХ–ХХ ст. у частині виявлення історичних аналогій та розроблення рекомендацій щодо врахування попереднього досвіду.

Істотним внеском у розвиток історико-економічних досліджень стало видання низки праць з історії української економічної думки, що представляють національний інтелектуальний доробок у контексті світового поступу економічної науки та у взаємозв’язку з актуальними проблемами формування економічних інститутів української державності та забезпечення розвитку національного господарства. Це, зокрема, одноосібні монографії В.В. Небрат «Еволюція теорії державних фінансів в Україні» (2013) та О.М. Кудласевич «Українські джерела теорії підприємництва» (2014). Авторським колективом співробітників відділу під керівництвом д.е.н. В.В. Небрат підготовлено колективну монографію «Українська економічна думка про чинники та пріоритети економічного розвитку» (2014). Це перше в Україні видання, що присвячене проблемно-персоніфікованому висвітленню еволюції концепцій економічного розвитку у вітчизняній науці впродовж двохсот років. У контексті актуальних питань світогосподарського розвитку та новітніх трендів зовнішньоекономічної політики набувають значимості результати історико-економічного дослідження політики протекціонізму на межі ХІХ–ХХ ст. та її результатів для господарства України (Боднарчук Т.Л. Протекціонізм в економічній історії України (ХІХ – початок ХХ ст., 2017).

Відділ є провідним осередком історико-економічних досліджень та підготовки фахівців у цій галузі науки, він забезпечує ефективну координацію дослідницької роботи. Свідченням цього є підготовка колективної монографії, присвяченої 150-річчю від дня народження видатного українського вченого і громадського діяча, співзасновника Української академії наук М. Туган-Барановського (М.І. Туган-Барановський: вчений, громадянин, державотворець (До 150-річчя від дня народження), 2015). Ця книга отримала диплом переможця у номінації «Суспільно-гуманітарний напрям. Довідкові видання» конкурсу на краще наукове видання НАН України 2017 р.

Ювілейне видання «Економіка та прогнозування в дослідженнях і прогнозах: 20 років діяльності Інституту економіки та прогнозування НАН України» (2018) підготовлене завдяки координаційній роботі відділу економічної історії.

Відділ економічної історії здійснює видання фахового періодичного збірника «Історія народного господарства та економічної думки України». Архів щорічника розміщений на сайті Національної бібліотеки України ім. В.І. Вернадського, а з публікаціями за 2010–2021 рр. можна ознайомитись на сайті видання: http://ingedu.org.ua/. Збірник включений до рейтингу наукових періодичних видань України «Бібліометрика української науки», каталогу «Наукова періодика України» НБУ ім. В.І.Вернадського, має бібліометричний профіль у Google Scholar, зареєстрований в міжнародних наукометричних базах, зокрема таких: Ulrich’s Periodicals Directory, Scientific Indexing Services (SIS)Index CopernicusERIHPLUS. Збірник наукових праць «Історія народного господарства та економічної думки України» сприяє введенню в науковий обіг нових архівних документів і на цій основі забезпечує доведення до широкого кола читачів сучасного бачення траєкторії попередньої розвитку нашої країни та її економіки, допомагає встановити зв’язок історико-економічних досліджень з актуальними проблемами сьогодення, актуалізує практичну значущість отриманих результатів. За роки видання збірника в Інституті економіки та прогнозування за ним закріпилася роль науково-методичного осередку історико-економічних досліджень, коли результати практично кожної дисертаційної роботи за відповідною спеціальністю проходять апробацію на його сторінках. Це видання стало не тільки майданчиком для оприлюднення результатів, дискусій з актуальних питань економічної історії, а й осередком комунікації та організації наукової спільноти для здійснення нових дослідницьких проектів.

Практична спрямованість досліджень з історії економіки та економічної думки, що проводяться в Інституті, втілюється в аналітичних і рекомендаційних матеріалах, які використовуються в роботі вищих органів державної виконавчої влади. Загалом за період діяльності відділу в складі Інституту економіки та прогнозування співробітниками підготовлено понад 100 аналітичних матеріалів.

Вагоме місце у роботі відділу займає міжнародне співробітництво, зокрема, співпраця з Канадським інститутом українських студій (КІУС) Університету Альберти (м. Едмонтон, Канада) в частині експертизи наукового доробку американського вченого українського походження Вс. Голубничого та підготовки видання 2-х томної монографії «Теорія розвитку економічних систем Всеволода Голубничого» й неопублікованих праць вченого, що зберігаються у архівних фондах КІУС. Перший том, у якому висвітлені творчий шлях та наукові здобутки видатного вченого-економіста із світовим іменем, політичного та громадського діяча української діаспори  США, вийшов у 2017 р. (Супрун, Н. А. (Ред., Авт.), & Клішова, О. В. (Авт.). (2017). Політична економія суспільного прогресу Всеволода Голубничого. Т.1. Теорія розвитку економічних систем. Київ: Наукова думка). Другий том містить раніше невідомі українському читачеві праці та рукописи Всеволода Голубничого (Політична економія суспільного прогресу Всеволода Голубничого : [монографія] : у 2-х т. / за ред. д-ра екон. наук, проф. Наталії Супрун ; Т. 2 : Вибрані праці / уклад. й упоряд.: О. Клішова, Н. Супрун. [НАН України, Ін-т економіки та прогнозування]. Київ : Наукова думка. 2019. 346 с. 

Співробітники відділу беруть участь у діяльності Європейського товариства історії економічної думки (European Society for the History of Economic Thought). Д.е.н. Супрун Н.А. співпрацює у проекті «Сприяння соціальному підприємництву в Україні» консорціуму міжнародних організацій (Британська Рада в Україні, Фонд «Східна Європа») щодо організації та проведення тренінгової програми «Потенціал розвитку соціального підприємництва в Україні».

Кадровий потенціал наукового підрозділу постійно зростає: упродовж 2009–2021 рр. співробітниками захищено 10 дисертацій, у тому числі 3 – докторських. Вийшло з друку 15 монографій, у тому числі 5 – одноосібних. Сьогодні у відділі працюють наукові співробітники д.е.н., проф. Н.А. Супрун, к.е.н., ст. наук. співр. О.М. Кудласевич, к.е.н. К.А. Гордіца, к.е.н. Н.О. Горін, к.е.н. Л.В. Дідківська, к.е.н. Т.О. Сливка, к.е.н. О.В. Корніяка, к.е.н. О.П. Курбет; д.е.н., проф. Л.В. Єлісєєва (за сумісництвом), к.е.н. Т.Л. Боднарчук (за сумісництвом), гол. екон. Т.В. Новик, пров. інж. – В.М. Бєляєва. Очолює відділ д.е.н., ст. наук. співр. В.В. Небрат.

Напрацювання відділу в галузі методології історико-економічних досліджень, вивчення еволюції господарського середовища, узагальнення світового та вітчизняного досвіду економічних реформ, сучасного переосмислення історії української економічної думки забезпечують нові можливості реалізації евристичного та прогностичного потенціалу економічної історії.

-->