This post is also available in: English
Співробітники відділу інноваційної політики, економіки та організації високих технологій ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України» старший науковий співробітник к.е.н. Віталій Грига та науковий співробітник Юлія Рижкова взяли участь у Першій зустрічі послів Дорожньої карти з управління дослідженнями 9 травня 2023 року у м. Будапешт (Угорщина). Зустріч була організована дослідницьким інститутом HETFA, в рамках проєкту Research Management Roadmap (RM Roadmap), що фінансується Європейською Комісією та координується European Association of Research Managers and Administrators (EARMA). На зустрічі були присутні 60 представників із 40 країн Європи.
Проєкт RM Roadmap має на меті формування бази знань і досвіду з управління науковими дослідженнями в Європі, а також визначення потреб у підвищенні кваліфікацій з управління дослідженнями та роботи над визнанням професії менеджера з досліджень в Європі. Впродовж 2023–2025 рр. буде проведено ряд тематичних сесій щодо визначення: поняття дослідницького менеджменту, ролі мереж та асоціацій менеджерів з досліджень; їхніх навичок та компетенцій; необхідності проведення тренінгів та підвищення потенціалу мереж та професійного розвитку; додаткової цінності роботи менеджера з досліджень; рівня впливу менеджерів на проведення досліджень та життя дослідників.
Представник Європейської Комісії п. Stijn Delauré доповів про ініціативу з підвищення спроможності в управлінні дослідженнями в країнах Європи, що реалізується в рамках 17-го напряму діяльності Європейського дослідницького простору (ERA).
Керуючий директор EARMA п. Nik Claesen представив основні положення та етапи реалізації проєкту RM Roadmap, наголошуючи, що основна мета полягає у створенні рамкових умов управління дослідженнями для зміцнення ERA.
Також учасники заходу ознайомилися із спеціально розробленою Платформою знань та спільноти (Knowledge and Community Platform), яка запрацює з осені 2023 р. та Спіраллю з управління дослідженнями Research Management Helix (Crowdhelix), яка об`єднує майже 200 експертів та практиків з управління дослідженнями.
Своїм досвідом щодо функціонування асоціацій управління дослідженнями поділились, представники Італії, Нідерландів та Чехії.
У ході зустрічі відбулося засідання шести паралельних фокус-груп, на яких обговорювалися питання управління дослідженнями в країнах та координації зусиль зі створення мережі/асоціації менеджерів з досліджень у країнах, де таких мереж ще не створено.
До слова, 10 травня 2023 р. відбувся семінар Європейського дослідницького простору за напрямом діяльності 17 «Посилення стратегічного потенціалу Європи, виконання державних досліджень та фінансування». У роботі двох робочих зустрічей «Регіональна перспектива – навички керівників досліджень, потреби в навчанні, напрями дій» та «Професійна групова перспектива – навички, необхідні для конкретних професійних груп, напрями дій», де обговорювались питання щодо навичок та компетенцій, необхідних для роботи менеджерів з досліджень та потребу у тренінгах для підвищення їх кваліфікації (лекції, семінари, курси тощо), теж взяла участь Юлія Рижкова.
Наступним етапом RM Roadmap буде визначення національних особливостей у роботі мереж та/чи асоціацій менеджерів з досліджень. У разі зацікавленості у співпраці з питань управління дослідженнями та формування мережі менеджерів з досліджень просимо звертатися за адресою: innovation@ief.org.ua