САЙТ ПЕРЕБУВАЄ НА РЕКОНСТРУКЦІЇ

Наші видання














Наші проєкти




Посилання




Наші партнери










Archive for серпня 22, 2024

Дискусійна наукова платформа при Міністерстві економіки України. Засідання 5-те: резерви збільшення доходів

21 серпня 2024 року відбулося 5-те засідання дискусійної наукової платформи при Міністерстві економіки України, до якого долучилися понад 60 учасників з профільних організацій та наукових установ, що опікуються розробкою та впровадженням ефективних управлінських рішень на ключові виклики сьогодення - Інституту економіки та прогнозування НАН України, Інституту демографії та проблем якості життя НАН України, Інституту економіки промисловості НАН України.

Доповідь І. Луніної

Дослідження «Нестача бюджетних ресурсів та резерви збільшення доходів Державного бюджету України» презентувала завідувачка відділу публічних фінансів Інституту економіки та прогнозування НАН України д.е.н., проф, чл-кор. НАН України Інна ЛУНІНА. У процесі дослідження встановлено, що пріоритетними напрямами збільшення податкових надходжень є заходи щодо розширення податкової бази та зменшення втрат бюджетних надходжень, насамперед із податку на додану вартість. На основі досвіду країн ЄС визначено шляхи завчасного виявлення зловживань та ухилень від оподаткування і – відповідно – суттєвого зменшення втрат бюджетних надходжень завдяки заходам цифрової трансформації податкових адміністрацій, запровадженню звітності у режимі реального часу та нових вимог до електронний рахунків, проведенню масової перехресної перевірки рахунків-фактур з податку на додану вартість.

Активне застосування нових інструментів адміністрування ПДВ у постсоціалістичних країнах ЄС забезпечило зменшення податкового розриву з ПДВ (різниці між потенційними і фактичними надходженнями) у середньому по таких країнах із 26,6% потенційних надходжень податку у 2012 р. до 9% у 2021 р., тоді як в Україні він перевищує 40%. За результатами сценарних оцінок доведено, що навіть за умов часткового викоренення ухилянь від сплати ПДВ податкові надходження до Державного бюджету України у 2022 р. можна було підвищити якнайменш на 86–180 млрд. грн, або на 9–19%.

Також в процесі засідання виступили член-кореспондент НАН України Володимир САРІОГЛО та Людмила ЧЕРЕНЬКО з Інституту демографії та проблем якості життя НАН України на тему «Непідвищення тарифів на ЖКГ в умовах воєнного стану: плюси та мінуси»; Дмитро ЛАЗАРЕНКО з Інституту економіки промисловості НАН України на тему «Створення спільних з іноземними партнерами підприємств з утилізації та переробки будівельних відходів (ДПП)»; Богдан ЛОГВИНЕНКО з Інституту економіки промисловості НАН України на тему «Стратегічні перспективи розвитку літію».

Доповіді учасників викликали жваве обговорення серед експертної спільноти щодо можливостей швидкого реагування на критичні загрози, спричинені внутрішніми і зовнішніми викликами. Сьогоднішній захід сприяв формуванню спільної позиції, ефективній координації з урядовими структурами та напрацюванню конкретних практичних рішень щодо перспектив майбутнього економічного розвитку України.

Continue Reading
-->