13 липня 2016 р. відділ грошово-кредитних відносин Інституту разом із громадською організацією «Клуб банкірів» провели круглий стіл на тему: “Монетарне стимулювання економічного розвитку України: оцінки і механізми”.
У роботі круглого столу взяли участь науковці Інституту, провідні вчені-економісти, представники фінансового ринку та центральних органів виконавчої влади.
Директор Інституту, академік НАН України Валерій Геєць у вступній доповіді на тему «Міжнародна фінансова допомога для України: реальна політика» акцентував увагу на кореляції між показниками реальної грошової маси та виробництва промислової продукції у 2008 р. – 5 місяців 2016 р., зробивши висновок про те, що причиною збільшення пропозиції грошей в економіці стало не проведення певної грошово-кредитної політики, а зміна кон’юнктурних циклів у економіці. Також він підкреслив, що в Україні потрібно реалізувати проект фінансової інституції за прикладом європейського інвестиційного банку, щоб задіяти наявні в країні фінансові ресурси та підвищити загальний рівень довіри до банківської системи.
Заступник голови Комітету ВРУ з питань фінансової політики і банківської діяльності Михайло Довбенко зосередив увагу на конкретних інструментах, які б сприяли стимулюванню кредитування та стійким темпам економічного зростання в Україні. Він згадав про зареєстровані у ВРУ законопроекти щодо змін, які б дозволили зменшити ризики банків при кредитуванні.
Основну увагу директор департаменту монетарної політики та економічного аналізу НБУ Сергій Ніколайчук приділив монетарній політиці, яку застосовував НБУ в умовах високих інфляційних тисків. Також він підкреслив, що виведення неплатоспроможних банків з ринку є необхідною умовою для підтримки стійкості банківської системи.
Професор ДВНЗ «Київський національний економічний університет ім. Вадима Гетьмана» М. Савлук акцентував увагу на необхідності законодавчої зміни основних функцій НБУ для розширення відповідальності центрального банку за стан економіки.
Заступник голови правління Агентства з рефінансування житлових кредитів Зінаїда Беляєва як ключову проблему виділила зниження попиту підприємств на кредити через падіння економічного зростання та розглянула можливі виходи з ситуації через модернізацію фінансового сектора і застосування нових для України фінансових інструментів.
В ході дискусії учасники круглого столу приділили увагу проблемам цільового рефінансування комерційних банків, залучення депозитів під високі процентні ставки, спекулятивним умовах розміщення депозитних сертифікатів НБУ, можливостям створення фінансових інститутів розвитку для стимулювання кредитування реального сектора економіки та багатьом іншим питанням, що стосуються монетарного стимулювання економічного розвитку в Україні.
тп
оппоьтбь