18 лютого 2026 року в Міністерстві економіки, довкілля та сільського господарства України відбулася чергова дискусія з представлення результатів досліджень НДІ, спрямованих на відновлення економіки України, в рамках створеної при міністерстві Наукової платформи.
Результати своїх досліджень представили науковці:
- Державної установи "Інститут економіки та прогнозування Національної академії наук України"
- Інституту демографії та досліджень якості життя імені Михайла Птухи Національної академії наук України
Дослідження за темою "Результативність міжнародної допомоги для відновлення повоєнних економік окремих країн світу: корисний історичний досвід для України" – представила Марія Скрипниченко – д.е.н., чл.-кор. НАН України, завідувачка відділу моделювання та прогнозування економічного розвитку Інституту економіки та прогнозування НАН України.
Проведений аналіз досвіду таких країн, як Боснія і Герцеговина, Хорватія, В’єтнам, Німеччина, Японія, Південна Корея, Сінгапур та Кувейт, показав, що сам по собі обсяг міжнародної допомоги не гарантує довгострокового економічного зростання. Визначальними чинниками успіху є якість державного управління, прозорість використання ресурсів та здатність країни поєднувати фінансову підтримку з глибокими структурними змінами.
Тому найвищу результативність продемонстрували держави, які одночасно реалізовували ринкові реформи, модернізували промисловість та активно інтегрувалися у світову економіку. Особливу роль відіграли інвестиції в людський капітал та інфраструктуру, що створюють фундамент для стійкого розвитку, а також ефективна координація донорської допомоги, яка мінімізує дублювання програм і знижує ризики нецільового використання коштів.
Жвавий інтерес учасників засідання викликала проблема, результати дослідження якої доповів д.е.н., с.н.с., завідувач відділу дослідження ризиків у сфері зайнятості населення Інституту демографії та досліджень якості життя імені Михайла Птухи НАН України Олександр Цимбал, –"Незадекларована праця в Україні: рівень незадекларованої праці та її вплив на економіку країни (економічні втрати державного та місцевих бюджетів). Методи виявлення незадекларованої праці та шляхи її подолання".
У доповіді було представлено оцінки масштабів тіньової зайнятості, проаналізовано її фіскальні наслідки для державного та місцевих бюджетів, а також окреслено сучасні інструменти виявлення незадекларованої праці. Серед основних напрямів протидії було виокремлено посилення інституційної спроможності контролюючих органів, удосконалення міжвідомчого обміну даними, цифровізацію процедур моніторингу та формування економічних стимулів до легалізації зайнятості.
У заході взяли участь понад 100 експертів – представників наукових установ, органів державної влади та профільних міністерств і відомств, що засвідчує високий рівень фахового інтересу до формування ефективної стратегії економічного відновлення України.