дата оновлення 27.02.2025
Державна установа "Інститут економіки та прогнозування Національної академії наук України" (ДУ "ІЕПр НАН України") веде свій початок від 1997 року.
Місія Інституту – наукове забезпечення розроблення стратегічних прогнозів і програм соціально-економічного розвитку країни.
Інститут працює задля побудови розвиненої, сучасної, стійкої до загроз та геополітичних викликів, дружньої до довкілля та інклюзивної для громадян економіки на ендогенній основі, із залученням новітніх науково-технічних здобутків – національних та зарубіжних, для забезпечення консолідації суспільства та національної перспективи.
Інститут було створено наприкінці ХХ століття у відповідь на вимогу часу – формування національної економіки на ринкових засадах. Уже в назві нової науково-дослідної установи – Інститут економічного прогнозування НАН України – було закладено передбачення важливості не лише майбутніх економічних трансформацій, а й наслідків урядових рішень щодо них на основі нових методологій та інструментарію. За пропозицією Національної академії наук України та Міністерства у справах науки і технологій, яку підтримало Міністерство економіки, рішення про утворення Інституту економічного прогнозування НАН України ухвалив у 1997 році Кабінет Міністрів України (Постанова Кабінету Міністрів України "Про створення Інституту економічного прогнозування" від 19 липня 1997 р. № 772 та Постанова Президії Національної академії наук України "Про утворення Інституту економічного прогнозування" від 5 вересня 1997 р. № 298).
Основні напрями діяльності установи на час створення
- аналіз та прогноз стану економіки України в період розбудови її державності та формування нової економічної моделі
- розв'язання проблем соціально-ринкових перетворень;
- наукове обґрунтування шляхів і практичне розроблення інструментів макроекономічної політики стабілізації та політики економічного зростання в умовах нестабільності економіки.
Упродовж 1997–2004 рр. серед ключових напрямів дослідницької роботи наукового колективу перебували життєво важливі питання становлення і розвитку національного господарства, що визначають економічний суверенітет держави та її перспективи:
- інституційні зміни та розвиток форм господарювання
- моделювання та прогнозування економічного розвитку (різнострокове – на коротку, середню і довгу перспективи)
- економічне зростання та структурні зміни в економіці
- секторальні прогнози та аналіз кон’юнктури ринків
- технологічне прогнозування та інноваційна політика
- фінансове прогнозування
- розвиток зовнішньоекономічної діяльності
- стратегія міжнародної інтеграції
- економічна теорія суспільних перетворень
У 2005 р. наукова сфера діяльності Інституту значно розширилася. Його було перейменовано на Державну установу "Інститут економіки та прогнозування Національної академії наук України" (Постанова Президії НАН України від 06.07.2005 р. № 139). Відтоді тематику наукових досліджень було доповнено такими важливими і перспективними напрямами
- фінансово-монетарне регулювання
- дослідження розвитку та регулювання фінансових ринків
- конкурентна політика та прогнозування промислового потенціалу
- економіка і політика аграрних перетворень
- форми і методи господарювання в агропромисловому комплексі
- моніторингові дослідження соціально-економічних трансформацій українського суспільства
- економічна історія
- соціально-економічні проблеми праці
Упродовж останніх двох десятиліть у структурі Інституту відбувалися зміни, що відповідають сучасному фокусу економіко-прогностичних досліджень та суспільним запитам. Було переформатовано вже існуючі та створено нові дослідницькі підрозділи – економіки енергетики та клімату, розвитку інфраструктури, торговельної та промислової політики, міжнародних фінансових досліджень, соціоекономіки праці. На сьогодні Державна установа "Інститут економіки та прогнозування Національної академії наук України" є провідною науковою установою у сфері економіки.
Інститут виконує ще одну суспільно важливу функцію – підготовку наукових кадрів вищої кваліфікації через аспірантуру і докторантуру. Значна кількість випускників аспірантури й докторантури і сьогодні продовжують свій науковий шлях у стінах Інституту вже як кандидати і доктори економічних наук. Загалом колектив наукових працівників налічує 50 докторів і 74 кандидати наук. Серед наших дослідників 5 академіків НАН України, 4 члени-кореспонденти НАН України, 2 члени-кореспонденти НААН України.
З часу створення Інституту його очолює академік НАН України Валерій Михайлович Геєць.