Презентація проєкту «EU4ClimateResilience» та національна конференція «Сприяння готовності до Зеленого курсу в країнах Східного партнерства» (PROGRESS)» відбулася 4 жовтня 2024 року у готелі Hilton Kyiv. Як член консорціуму організацій, що реалізують міжнародний проєкт PROGRESS в Україні разом із Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ) та Організацією економічного співробітництва та розвитку (OECD), ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України» (ІЕПр НАНУ) став співорганізатором національної конференції.
Проведення заходу в гібридному (онлайн та офлайн) форматі дало змогу отримати цінні знання щодо адаптації до змін клімату в сільському господарстві та секторі переробки сільськогосподарської продукції, її логістики, зокрема й експорту до Європейського Союзу, понад 130 учасникам персонально та близько 30 учасникам онлайн. Особливу увагу було приділено вирощуванню, переробці, зберіганню та транспортуванню продукції плодоягідництва, а також обміну знань щодо найкращих практик та рішень для впровадження політики та заходів Європейського зеленого курсу в Україні.
Учасникам заходу було представлено мету та цілі проєкту EU4ClimateResilience як частини проєкту PROGRESS, що підтримує країни Східного партнерства у вдосконаленні кліматичної політики для досягнення цілей і завдань щодо пом’якшення наслідків та адаптації відповідно до Паризької угоди і пов’язаних двосторонніх угод з ЄС. Конференція також включала панельні дискусії про адаптацію та стійкість до змін клімату, обговорення успішних екологічних практик, презентації спікерів щодо найкращих практик ЄС для українського садівництва, інструментів і джерел екологічного фінансування та презентації дорожньої карти.
Для фокусування панельних дискусій партнери проєкту PROGRESS в Україні (OECD, GIZ, ІЕПр НАНУ) представили ряд презентацій. Зокрема, керівник групи експертів від Інституту економіки та прогнозування, кандидат технічних наук, провідний науковий співробітник сектору прогнозування розвитку паливно-енергетичного комплексу відділу секторальних прогнозів та кон’юнктури ринків Олександр Дячук представив аналіз вирощування плодів, ягід, горіхів в Україні, концентрацію їх виробництва, обсяги переробки та структуру експорту. Він наголосив на основних – як уже існуючих, так і нових викликах – для вирощування, переробки та експорту продукції плодоягідництва, які насамперед пов’язані з повномасштабною агресією РФ проти України, серед яких руйнація енергетичної та виробничої інфраструктури, проблеми з логістикою та дефіцит робочої сили. Також Олександр Дячук торкнувся аспектів гендерної рівності серед директорів плодово-ягідних компаній в Україні і запропонував деякі рекомендації.
Практичні аспекті участі держави, банків та міжнародних фінансових організацій у «зеленому» фінансуванні в Україні розкрив у своїй доповіді завідувач відділу грошово-кредитних відносин Інституту економіки та прогнозування НАН України доктор економічних наук, ключовий експерт з питань «зелених» фінансів у проєкті PROGRESS в Україні Євген Бублик. Він також окреслив основні виклики на ринку капіталу, зокрема, відсутність акредитованих зовнішніх верифікаторів «зелених» облігацій в Україні.
Завідувачка відділу форм і методів господарювання в агропродовольчому комплексі Інституту економіки та прогнозування НАН України докторка економічних наук, професор, ключова експертка з питань політики в проєкті PROGRESS в Україні Олена Шубравська представила порівняння нормативно-правової бази України та ЄС у контексті Європейського зеленого курсу. Науковиця у свої доповіді відзначила про реглементи щодо декарбонізації сільського господарства та його адаптації до змін клімату, які унормовано в ЄС, а також про те, які закони, програми і стратегії діють в Україні, а які потрібно розробити чи впровадити.
Про державну політику «зеленого» фінансування в Україні розповіла у свої доповіді старший науковий співробітник відділу грошово-кредитних відносин кандидатка економічних наук, старша експертка із зелених фінансів у проєкті PROGRESS в Україні Юлія Шаповал. Зокрема, було зазначено про кроки, зроблені Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку і Національним банком України у напрямі розвитку «зелених» фінансових інструментів, а також акцентовано увагу на європейському досвіді розбудови інфраструктури «зеленого» фінансування, а саме – на ролі «зеленої» таксономії.
У доповідях представників українського офісу Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ) було, зокрема, представлено: обрані ланцюжки доданої вартості садівництва, їх SWOT-аналіз та напрями державного втручання, необхідного для посилення спроможності плодоягідництва протистояти зміні клімату (Дмитро Березовський, керівник проєкту PROGRESS в Україні) та оцінка потреб і напрями розбудови навчального потенціалу для представників галузі, в тому числі вищих навчальних закладів та наукових установ (Артем Садомов, радник проєкту PROGRESS в Україні).
Представники OECD сфокусували увагу учасників заходу на поточній кліматичній та екологічній політиці країн учасниць OECD та необхідність наближення відповідних українських політик до стандартів ЄС та OECD (старший програмний менеджер Кшиштоф Міхалак), незаконному використанні пестицидів у світі та питаннях страхування в секторі сільського господарства та деяких інструментах та джерелах «зеленого» фінансування в країнах ЄС та OECD (аналітикині OECD з питань політики та фінансів Ольга Ольсон та Ізабелла Нойвег).
У панельних дискусіях взяли участь представники місцевого самоврядування; представники навчальних та академічних закладів, представники зарубіжних та вітчизняних фінансових організацій, спеціалізованих асоціацій, дорадчих служб, різноманітних неурядових організацій у сфері боротьби та адаптації до зміни клімату, консалтингових компаній та інші.
Регіональний проєкт PROGRESS, який фінансується Федеральним міністерством довкілля, охорони природи, атомної безпеки та захисту прав споживачів Німеччини (BMUV) в рамках Міжнародної кліматичної ініціативи (IKI), орієнтований на підготовку країн Східного партнерства, включно з Україною, до Європейського зеленого курсу. Він націлений на адаптацію сільського господарства та інших секторів економіки до зміни клімату, нових екологічних вимог, що сприятиме відновленню та сталому розвитку України.
Інформація на сайті НАН України